A közhiedelemmel ellentétben nem is olyan költséges beavatkozás, és semmiképp sem hosszadalmas, általában 30 percen belül elvégezhető. Persze ez a felhalmozódott fogkő mennyiségének függvénye, így lehet akár 60 perc is.
Pénzügyi szempontból is csak profitálhatunk belőle, hiszen ha a megelőzésre fókuszálunk, akkor jó eséllyel hosszú éveken keresztül megtarthatjuk a fogainkat, és nem lesz szükség fogpótlásra. Ha már esedékes a következő kezelés, vagy már hónapok óta halogatjuk, jelentkezzünk be az Andersen Fogászatra fogkő-eltávolításra!
Amit a fogkőről tudni érdemes
Bármennyire is odafigyelünk a helyes fogtisztításra, idővel lepedékek képződnek, melyekből a nyálunkban található ásványok hatására kemény fogkőréteg alakulhat ki, ezt azonban már nem lehet otthoni körülmények között fogmosással eltávolítani. Azontúl, hogy esztétikailag zavaró, komoly problémákat okozhat, ínygyulladást, hosszabb távon pedig akár sorvadást is, ami az ép fogak elvesztésével is járhat.
A leggyakrabban a fogközöknél alakulnak ki, de sajnos a “láthatatlan” helyeken, például az íny alatt is előfordulhatnak. Teljesen megakadályozni nem lehet a fogkőképződést, de mérsékelni igen, ehhez viszont a napi kétszeri alapos fogmosás, a fogselyem vagy fogköztisztító alkalmazása alapvető. Ettől függően idővel, (az esetek többségében) például félévente érdemes bejelentkezni a dentálhigiénés kezelésre.
A szakember nemcsak a eltávolítja a felgyűlt fogköveket, hanem hasznos tanácsokkal is ellát a szájápolást illetően, valamint arra vonatkozóan is információt nyújt, hogy milyen időközönként javasolja a kezelést, negyedévente, félévente.
Hogyan zajlik?
A fogkövek eltávolításához ultrahangos depurátort használnak, amely által “rezgő mozgással” szétporlasztják, leválasztják a felhalmozódott szilárd lepedéket. Ennek előnye, hogy a zománc teljesen sértetlen marad. Második lépésben gyöngyhomokfúvást alkalmaznak.
Az egész procedúra lényege, hogy a lekrakódásokat, baktériumokat “kitisztítsák” a közökből, valamint a fogak felszínéről és az íny alól, ugyanakkor a sárgás elszíneződéseket is eltüntessék.
Befejező lépés: polírozás
A kezelés zárásaként egy speciális pasztával átpolírozzák a fogakat, ennek köszönhetően simábbá válik a felületük, így nehezebben tapadnak meg a plakkok, illetve fehérebbnek is látszódnak.
Ne feledjük, a fogkövek nemcsak a saját fogakon, hanem a fogpótlásokon is megjelenhetnek, így az eltávolításuk ez esetben is nagyon fontos!
Rengeteg problémának elejét vehetjük, köztük például a fogszuvasodásnak és a fogágybetegségnek, ha rendszeresen eljárunk professzionális dentálhigiénés kezelésre.