Május végén jött a hír, hogy a francia Cofidis SA megállapodást írt alá a BNPP PF Group magyarországi leányvállalatának megvásárlásáról, így a Magyar Cetelem Bank részvényei a Cofidis SA tulajdonába kerülnek. Akkor a felek azt közölték, hogy a Cofidis/Cetelem ügylet 2024 első negyedévében léphet hatályba, aminek feltétele a különböző hatósági engedélyek beszerzése.
Ennek egyik lépéseként hétfőn a Cofidis és a Cetelem összefonódás-bejelentést tett a Gazdasági Versenyhivatalnál (GVH) arról, hogy
a Credit Mutuel csoporthoz tartozó Cofidis SA meg kívánja szerezni a Magyar Cetelem Zrt. alaptőkéjének 100 százalékát megtestesítő részvényeket a BNP Paribas Personal Finance SA-tól.
A hazai törvények értelmében egy vagy több cég összefonódását abban az esetben kell bejelenteni a GVH-nak, ha fennáll a lehetősége annak, hogy egyesülésük, vagy az egyiknek a másikba való beolvadása a versenyt korlátozó aktusnak tekinthető. A GVH dönthet úgy, hogy nem lát okot a vizsgálatra, de úgy is, hogy górcső alá veszi az összefonódást, melyet aztán vagy jóváhagy vagy megakadályoz.
A vételi ajánlatra készülő Cofidis SA több mint 40 éve foglalkozik fogyasztási hitelszolgáltatásokkal, kilenc országban van jelen, itteni fióktelepe Magyarország egyik piacvezető szereplője a fogyasztói hitelek piacán. A Magyar Cetelem Bank Zrt. 1996 óta van jelen Magyarországon, és a Cofidishez hasonlóan lakossági fogyasztási hitelezéssel foglalkozik. Alapítója és egyben 100 százalékos tulajdonosa a francia Cetelem S. A., amely 1999-óta a BNP Paribas csoport tagja.
Az összesített hazai hitelintézeti rangsorban a Cofidis Magyarországi Fióktelepe 119 milliárd forintos mérlegfőösszegével 2022-ben a 19. helyet foglalta el, éppen a 106 milliárdos mérlegfőösszegű Magyar Cetelem Bankot megelőzve.
Ami az eredményt illeti, az a két pénzintézetnél pont ellentétesen mozgott. Míg a Cofidis a 2022-es évet 3 milliárd forintos veszteséget zárta, szemben az egy évvel korábbi 13 millió forint nyereséggel, addig a Cetelem a 2021-es 3,8 milliárdos veszteségét fordította 2022-ben nyereségbe.
Érdekes, hogy a két pénzintézet 2022-es nettó kamatbevétele hajszálra azonos mértéket, 10,5 milliárd forintot ért el, ami a Cofidisnél visszalépést jelentett a 2021-es 11,7 milliárd után, a Cetelemnél viszont nagy előrelépést, mivel tavalyelőtt még csak 4 milliárdot sikerült összehoznia.
(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)