2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Csütörtök reggelre 72 dollárig emelkedett az olaj hordónkénti ára a világpiacon, ami a legmagasabb idén január óta. Sőt, az év elején tapasztalt szinthez képest megduplázódott az árfolyam, miután a befektetők egyre nagyobb része számít a kereslet növekedésére.

Csütörtök reggelre 72 dollárig emelkedett az olaj hordónkénti ára a világpiacon, ami a legmagasabb idén január óta. Sőt, az év elején tapasztalt szinthez képest megduplázódott az árfolyam, miután a befektetők egyre nagyobb része számít a kereslet növekedésére.

Csütörtök reggel 71,90 dollárt kellett adni egy hordó olajért a világ árupiacain, de éjszaka 72 dollár felett is volt a nyersanyag ára, ami új csúcsot jelent 2009-ben. Az év elején tapasztalt 30-35 dolláros árhoz képest már több mint a duplájára emelkedett a nyersolaj jegyzése, és a szakemberek, illetve az olajtermelő országok abban reménykednek, hogy még nincs vége.

Az olajár alakulása az elmúlt 5 hónapban


A jelek szerint 2009 elején érte el mélypontját az olajár, akkor ugyanis 30-35 dollár körül volt a jegyzés, azóta viszont folyamatosan emelkedik. Szerdán például több hír is támogatta az árfolyam újabb ugrásszerű emelkedését: bejelentették, hogy a kínai import 14 havi csúcsra emelkedett a múlt hónapban, míg az amerikai olajkészletek meglepetésre visszaestek.

Az elmúlt hónapok olajár-emelkedése mögött az húzódik meg, hogy a nemzetközi piacokon a befektetők egyre nagyobb része számít a világgazdaság talpra állására, az pedig elkerülhetetlenül az olaj iránti kereslet növekedését hozhatja magával. Tavaly nyáron a rekord 150 dolláros szintről is akkor kezdett visszaesni az árfolyam, amikor látszottak az első jelei a recessziónak, ennek az ellenkezőjét tapasztalhatjuk most.


Kína, a világ második legnagyobb energiafelhasználója szerdán jelentette be, hogy 16,62 millió tonnára, illetve 3,9 millió hordóra növelte napi olajfelhasználását. A távol-keleti ország azt is közölte, hogy májusban ismét rekordmértékű olajimportra volt szüksége, 17,09 millió tonna nyersanyagot vásároltak külföldről, ami 5 százalékkal magasabb volt, mint tavaly ilyenkor.

Emellett támogatta a szerdai áremelkedést az is, hogy az amerikai olajkészletek 4,38 millió hordóval estek vissza, ami meglepetést okozott a szakembereknek. Az elemzők ugyanis arra számítottak, hogy mintegy 100 ezer hordóval emelkedni fognak majd a tartalékok.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!