3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Több ezer milliárd forintban mérhető az a vállalati haszon, amely a magyar céges innovációnak köszönhető. Az mfor.hu körképe a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) által kiosztott díjak régi győzteseiből, illetve az ötletek későbbi sorsából szemezgetett.

Ifjú tudósok: tiszta hang és erdőzúgás

A közelmúlt győztesei

[ajanlo=1547][igazitas=left/]Az egri Sanatemal Kft. az orvosi eszközgyártásban látott fantáziát. A cég szakemberei egy olyan célzóberendezést alkottak, mely a világon egyedülálló módszert nyújt a traumás lábszár és combcsonttöréseket ellátó sebészek kezébe. Az e termékből származó árbevétel 2004-ben elérte a 129 millió forintot, valamint számos versenytárs is érdeklődéssel fordult feléjük.

Ugyancsak helyezett volt a BorsodChem Rt. és a Zenon Systems Kft. A vegyipari óriás egy olyan speciális vízkezelési technológiát dolgozott ki és illesztett be gyártástechnológiai folyamatába, mely saját K+F tevékenységének eredményein alapult. A BorsodChem a tervezésbe bevonta a Zenon Systems Kft.-t, a kivitelezést pedig - utóbbi irányításával - hazai cégek végezték.

[ajanlo=1548][igazitas=right/]A találmánynak köszönhetően évente 3-4000 tonna újrahasznosítható só, illetve 200-220 ezer köbméter nagy tisztaságú technológiai víz előállításával lehet számolni. Az éves megtakarítás 200-220 millió forintra rúg. A 825 millió forintos beruházással megvalósított projekt megtérülését négy esztendőre kalkulálják a vállalat munkatársai.

Az aktuális gázmizéria kapcsán különös jelentősége lehet a fővárosi Pannonpower Holding Rt. és a Pécsi Pannongreen Kft. közös ötletének, amely egy, a megújuló energiaforráson alapuló 49,9 MW-os erőművi blokk és tüzelőanyag ellátó rendszer. Ez a korábban széntüzelésű berendezéseket képes kiváltani.

A terv - egy magyar fővállalkozó kivitelezésében - 8,8 milliárd forintos beruházásból meg is valósult. A korábban széntüzelésű berendezés évi 350 GWh megújuló energiahordozón alapuló tiszta villamos energiát állít elő, ami éppen kétszerese az eddigi hazai mennyiségnek.

A berendezés éves tüzelőanyag igénye csaknem 400 ezer tonna, mely a beszállító erdészetek számára évente közel 3,5 milliárd forintos bevételt jelent. Óriási előny, hogy az erőmű emissziója a tüzelőanyag-váltás következtében drasztikusan csökkent.

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Üzleti Intelligencia: versenyelőny az adatokból
Újra kiírták az Innovációs Nagydíj pályázatot
Garasoskodnak a vállalatok a k+f-fel
A magyar cégeknek is többet kell áldozniuk k+f-re
Még mindig kevés a pénz k+f-re

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!