3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) - ahogy minden évben - az idén is elvégezte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ellenőrzését; az erről készített jelentés várhatóan novemberben lesz nyilvános, és ebben a Budai Gyula által jelzett jegybanki szerződésekre is kitér az ÁSZ - mondta Domokos László, az ÁSZ elnöke.

Az ÁSZ elnöke azt követően nyilatkozott, hogy Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos szerdán közölte: Domokos Lászlóhoz, az ÁSZ elnökéhez fordult, azt kérve, hogy az ÁSZ folytasson le vizsgálatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerződéskötési gyakorlatával kapcsolatosan.

Domokos László hangsúlyozta: a jegybanknál a hónapokkal ezelőtti adatfelvételnél is kitértek a számvevők azokra a szerződésekre, amelyeket Budai Gyula említett. Az ÁSZ-jelentés megjelenésekor a közvélemény is megismerheti a jegybankkal kapcsolatos számvevőszéki ellenőrzés tapasztalatait, "hiszen a számvevőszéki ellenőrzéseknek folyamatos témája, hogy a közintézmények milyen szerződéseket kötnek" -  mondta az Állami Számvevőszék elnöke.

Budai Gyula múlt héten közölte, hogy tájékoztatást kér Simor András jegybankelnöktől az MNB szerződéskötési gyakorlatáról, álláspontja szerint ugyanis több jegybanki kontraktusnál is visszásságok merülhetnek fel.

Az elszámoltatási kormánybiztos szerdán arról számol be: Simor András válaszlevelében azt írta, a jegybanknak nem áll módjában eleget tenni az említett kérésnek, mivel a kormánybiztos e minőségében nem jogosult tájékoztatást kérni az MNB-től, és nem jogosult a jegybank gazdálkodásával összefüggésben keletkezetett, egy- vagy többoldalú jognyilatkozatokkal kapcsolatban fellelhető dokumentumokat jogi, gazdasági, szakmai szempontú átvilágításnak alávetni. Simor András emlékeztetett, a nemzeti bank folyamatos tulajdonosi ellenőrzését a felügyelőbizottság, gazdálkodásának ellenőrzését pedig az ÁSZ látja el, kormányzati vagy kormánybiztosi ellenőrzésről pedig egyetlen jogszabály sem rendelkezik. Emellett felidézte korábbi közleményüket, amely szerint a nemzeti bank "a politikai nyomásgyakorlás újabb eszközének tekinti és visszautasítja Budai Gyula kormánybiztos vádjait".

A szerződésekkel kapcsolatos aggályait a kormánybiztos továbbította az ÁSZ elnökének. A Budai Gyula által kifogásolt szerződések között szerepel például a Braun&Partners Social Branding Kft.-vel kötött, továbbá az MNB logóváltásával kapcsolatos, valamint egy reklámügynökségi tevékenységre létrejött kontraktus is. A B&P Social Branding Kft. tulajdonosai már korábban közölték, azonnali és nyilvános bocsánatkérést várnak az elszámoltatási kormánybiztostól, mivel korábbi állításai szerintük súlyosan veszélyeztetik a cég jó hírnevét.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!