4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Átlagosan 3,9 százalékkal tervezik emelni a béreket a magyarországi német vállalatok 2010-ben. Az ügyvezetőket kivéve a hazai fizetések jócskán elmaradnak a cseh és szlovák alkalmazottak pénzétől.

A tizenegyedik alkalommal közösen készített tanulmányhoz magyarországi, túlnyomórészt német érdekeltséggel működő vállalatok több mint 14 000 munkavállalójának bérezési adatait értékelték ki.

Stabil reáljövedelmet biztosít a 2010-es béremelés

 
A Magyarországon működő német vállalatok a jövő évben átlagosan 3,9 százalékkal tervezik emelni a béreket. A válaszadó vállalatok 2009-ben még 6,2 százalékkal emelték a kifizetett jövedelmeket. Ez valamelyest meghaladta az országos átlagot: 2009 augusztusában a versenyszférában fizetett bruttó bérek 5,1 százalékkal haladták meg az előző évi értéket.

A felmérésben vizsgált vállalatoknál jövőre előirányzott 3,9 százalékos bérfejlesztés hozzávetőlegesen megfelelne a 2010-re várt 4 százalékos inflációnak, így a reáljövedelem nem változna a múlt évhez képest, sőt egyes jövedelemcsoportoknál az adókönnyítések miatt kisebb mértékben még emelkedne is.

A vizsgált dolgozók mintegy kétharmadánál a jövedelem egy része a gazdasági mutatóktól függő mozgó bérelem, ami túlnyomórészt a nyereség vagy az árbevétel függvénye, részben azonban minőségi kritériumokon vagy értékalapú teljesítménymutatókon is alapul.

A felmérés idén egyértelműen igazolta, hogy a magyarországi német vállalatoknál olyan hatékony bérezési rendszereket vezettek be, amelyek megfelelően figyelembe veszik a vállalat gazdasági helyzetét. Ez többek között abban nyilvánul meg, hogy a mozgó bérelemek összege a recessziós 2009-es évben jelentősen, átlagosan mintegy 50 százalékkal maradt el a 2008-as értéktől, ráadásul ez a szakképzett munkavállalók és vezetők esetében ugyanúgy igaz, mint a fizikai dolgozóknál. Ennek következtében csökkent a mozgó bérelemek aránya a teljes jövedelmen belül is. Ez az arány változatlanul az ügyvezetőknél a legmagasabb (idén 12, tavaly 21 százalék), a szakképzett és vezető beosztású munkavállalóknál mintegy 10 százalékos (a tavalyi 17 százalék után).

Meglátszik a béreken a végzettség

A munkavállalók egyéni jövedelmének mértéke az előző évekhez hasonlóan a vállalati hierarchiában elfoglalt helyétől (például a beosztottak számától), a vállalat méretétől, a működés helyétől és a vállalat nyereségességétől, valamint a dolgozó végzettségétől függ.

A vállalat mérete főként az ügyvezetőknél és a vezető beosztású munkavállalóknál befolyásolja a jövedelem mértékét: egy nagyvállalatnál gyakran 60-70 százalékkal is többet keresnek, mint a kisvállalatnál dolgozó kollégák.

Kimutatható, hogy a munkáltató vállalat nyereségessége is tükröződik az egyéni jövedelmekben. Az átlagon felüli nyereségességű vállalatok ügyvezetőségének teljes éves jövedelme a felmérés szerint mintegy 25 százalékkal haladja meg az ágazati átlagtól elmaradó eredményű vállalatoknál dolgozókét. Az első vezetői szinten dolgozók esetében ez a különbség egyenesen 30 százalékos, és a második vezetői szinten is még mintegy 11 százalék.

A bérezési tanulmány igazolta azt is, hogy kifizetődő a magas képzettség, ugyanis a felsőfokú végzettséggel rendelkező munkavállalók jelentősen többet keresnek a főiskolai vagy egyetemi diploma nélkülieknél; az egyetemi végzettségű szakemberek például kétszer annyit keresnek, mint az alacsonyabb szintű képesítésű kollégáik.

Jövőre már új embereket vennének fel


A válaszadó vállalatok mintegy 40 százaléka vált meg dolgozóktól a gazdasági válság miatt, és a vállalatok közel harmada vezetett be bérkieséssel járó rövidített munkarendet. Szélesebb körben alkalmazták, illetve alkalmazzák a fizetett szabadság elrendelését: ezzel az eszközzel a vállalatok 50 százaléka élt már, és további 7 százalék tervezi ezt.

Ezzel szemben visszafogottak voltak a vállalatok a foglalkoztatás megőrzésére szolgáló állami támogatások igénybe vételénél: a válaszadók 60 százaléka nem tervez részt venni ilyen pályázaton, csupán 15 százalékuk élt ezzel a lehetőséggel, vagy legalább határozott erről.

A munkaerőpiac "kínálati oldalán” a recesszió a várakozásoknak megfelelően jelentős elmozdulást okozott: a vállalatok 30 százaléka, a tavalyi arány kétszerese minősítette „jónak” a képzett munkaerő rendelkezésre állását, és a válaszadók 54 százaléka értékelte „kielégítőnek” a helyzetet (a tavalyi 67 százalék után).

A válaszadó vállalatok azonban 2010-ben valamivel derűsebb konjunkturális helyzetre számítanak, és ezzel ismét emelkedhet a képzett munkaerő iránti igény: a vállalatok 40 százaléka számít a jövő évben magasabb, és csupán 5 százalékuk tovább csökkenő munkaerő-keresletre.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!