3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tavaly 5,8 százalékkal nőtt a fizetésképtelenné vált hazai cégek száma 2004-hez képest. Különösen látványos volt a romlás Fejér megyében, ahol 57 százalékkal több vállalat került bajba. A leginkább az élelmiszer- és textiliparra, az építőipari kivitelezőkre jár rá a rúd.

2005-ben 5,8 százalékkal nőtt a fizetésképtelenséggel kapcsolatos különféle cégeljárások száma. A vállalatok tulajdonosai által kezdeményezett cégmegszüntetések, a végelszámolások száma kiugróan, több mint 11 százalékkal emelkedett - derül ki a Coface Hungary csütörtökön közzétett felméréséből.

Bár szigorúan véve a három eljárástípus közül csak a csődök jelentenek végleges fizetésképtelenséget, a hazai gyakorlat alapján a felszámolás alá kerülő cégeknél is elhanyagolhatóan alacsony a hitelezői megtérülési lehetősége. Tapasztalataink szerint a végelszámolások közel 90 százalékát is a társaság fizetésképtelensége miatt kezdeményezik a tulajdonosok - emelte ki Mikael C. Szabo, a Coface Hungary csoport ügyvezetője. Emiatt elemzésünk e három eljárástípus gyakoriságát együttesen, a fizetésképtelenségi problémák mutatójaként vizsgálta - tette hozzá a cégvezető.

A megyénkénti esetszámot vizsgálva kiderül: az eljárások közel 13 százalékát Budapesten folytatják le, miközben a második helyen álló Pest megyére már csupán az ügyek 3,5 százaléka jut. Mindezt jórészt az magyarázza, hogy a legtöbb hazai társaságot a fővárosban jegyzik be.

A tavalyi adatokat 2004-hez viszonyítva Fejér megyében 57, Komáromban 29, míg Somogyban 28 százalékkal ugrott meg az eljárások száma. Eközben Pest és Jász-Nagykun-Szolnok megyében közel 20, Csongrádban pedig több mint 56 százalékos csökkenést regisztráltak. Figyelembe véve az adott megyékben bejegyzett vállalatok számát, kiderül: miközben átlagosan a cégek 2,8 százaléka kerül bajba, Hajdú-Biharban és Nógrádban ez az arány majdnem kétszeres, közel 5 százalék. Ezalatt Vas és Győr-Moson-Sopron megyében a mutató a 2 százalékot sem érte el.

A legtöbb fizetésképtelenségi eljárást az építőiparban, az üzleti szolgáltatások területén, a kereskedelemben, illetve a turizmusban és a vendéglátásban regisztrálták. Ezek együttesen az esetek 49,3 százalékát adták. Ez nagy számarány jól magyarázza, miért hallunk szinte naponta olyan nehéz helyzetbe került cégről, amely ezen iparágakban működik.

Koránt sem igaz azonban, hogy ezek volnának a legrosszabb helyzetben lévő ágazatok. Ha figyelembe vesszük az adott szektorban működő vállalkozások számát is, kiderül: miközben országos átlagban a vállalatok 2,8 százaléka ellen kezdeményeztek 2005-ben valamilyen fizetésképtelenségi eljárást, a húsfeldolgozásban ez az arány 6, a textiliparban 5,7 az építőiparban pedig közel 4 százalék. Ugyanakkor az energetikában, környezet-gazdálkodásban, az üzleti szolgáltatásoknál és az ingatlan-gazdálkodásban csak a vállalatok 1-1,7 százaléka kerül bajba - áll a Coface Hungary felmérésében.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!