4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Megérkezett a július és ezzel hazánk egyik legnagyobb éves sporteseménye is a hírek fókuszába kerül: a hó végén hozzánk látogat ugyanis a száguldó cirkusz. Éppen ezért eljött az ideje annak, hogy kicsit körbenézzünk a programot szervező, pályát üzemeltető cég gazdálkodásánál.

Azzal pár hete már tisztában vagyunk, hogy az osztrák nagydíj igencsak keresztbe tett a hazai futamnak. Olyannyira, hogy ez már a jegyeladásokban is megmutatkozik, hiszen egy július elsejei sajtótájékoztatón Gyulay Zsolt, a Hungaroring Sport Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta: időarányosan 15-17 százalékkal kevesebb jegyet adtak el idén, mint tavaly. Ebből következtetve pedig arra számítanak a szervezők, hogy nem sikerül nézőcsúcsot dönteni idén; a tavalyi 247 ezer látogató után legfeljebb 220 ezer "várható". Mindehhez azért hozzátette az elnök, hogy a nézőszám csökkenése nem csak nálunk figyelhető meg.

Mindenesetre, ha a látogatottság alapján gyengébb lesz az idei év, és az eddig jellemző rendkívül gyenge forintárfolyam is szinten marad, idén még akár veszteséges évet is zárhat a Hungaroring Sport Zrt. A 2013-as beszámoló alapján ugyanis, bár üzemi szinten sikerült majdnem megháromszorozni a nyereséget, azt szinte teljesen elvitte a pénzügyi műveleteken elszenvedett veszteség. Utóbbira a kiegészítő mellékletben is kitérnek: "A pénzügyi műveletek eredménye jelentős csökkenést (71,3 százalék) mutat, amelynek oka elsősorban az árfolyam változása (a 2013. december 31-i záróárfolyam 296,91 HUF/EUR volt, a 2012. december 31-i záróárfolyam ezzel szemben 292,61 HUF/EUR volt)".

Az idei első félév pedig egyáltalán nem a hazai fizetőeszköz erősödéséről szólt, hiszen átlagosan 307 forintot kellett adni egy euróért. Vagyis a tavaly 1,4 százalékos leértékelődést idén eddig egy 3,4 százalékos követi. Az egyébként igaz, hogy sok esetben euróért történik a jegyek árusítása a futamokra, ám emellett a cég több mint 2 millió eurónyi hitellel is rendelkezik még. Ennek év végi ártékelődése rontja a társaság eredményességét.

Visszatérve a konkrét eredményekre, a 2012-es 9,6 millió forintos nyereség után 67 millió plusszal zárta 2013-at a Hungaroring. Ehhez természetesen nagyban hozzájárult a feljebb már említett kiemelkedő tavalyi nézőszám, ami a bevételek növekedését is eredményezte. A verseny jegybevétel ugyanis 23 százalékkal 1,83 milliárd forintra ugrott előző évhez képest, és a tv-s jogdíjakból és reklámokból is majdnem 16 százalékkal több folyt a kasszába.

Ugyanakkor 8,4 százalékkal emelkedett az állami költségtérítés összege is, hiszen a 2012-es 6,87 milliárd forint után tavaly 7,45 milliárdot kapott a Hungaroring. Ám nem ez volt az egyedüli pénzösszeg, amit a kormánytól kapott a cég.

Egyre inkább az államé lesz a Hungaroring

Tavaly ugyanis a harmadik egymást követő olyan év volt, amikor az állam tulajdonosként tőkeemelést hajtott végre, amivel egyébként növelte a részesedését is a Hungaroring Sport Zrt.-ben. A folyamat eredményeként egyébként a 2010-es 69,84 százalékos állami részedés tavaly év végére 75,6 százalékra emelkedett, a hozzá tartozó jegyzett tőke állománya így 3 év alatt 898 millióról 2,228 milliárdra nőtt.

A beszámoló szerint egyébként tavaly a cég tőkehelyzetének megerősítése céljából 100 milliós tőkeemelést hajtott végre az állam. Emellett az 1986 óta fennálló követeléssel kapcsolatban tavaly úgy döntöttek, hogy a 80 milliós állományt és a kamatokat (273,6 millió forint, ami nem pénzbeli hozzájárulásként lett elkönyvelve) a Hungaroringbe apportálják, ami így kvázi tőkeemelésként jelent meg. És a történet még itt nem ér véget, hiszen 40 millió forint értékben az állam megvette a MALÉV-részesedését is. Így tehát összesen az állam 220 milliós tőkeemelést eszközölt 2013-ban.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!