3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A TOP-100 nagyvállalatok 2008 júliusi konjunktúra-indexe 87,7 százalék, az elmúlt hónapokban alig változott. A nagyvállalatok üzleti bizalmát alapvetően az exportlehetőségek és a beruházások, kisebb mértékben a belföldi értékesítési lehetőségek határozzák meg. A kis- és középvállalatok konjunktúra-indexe júliusban 85,6 százalékra emelkedett, mintegy 1,5 százalékkal javult az előző havihoz képest, értéke megegyezik az első félévi átlaggal - derül ki az Ecostat felméréséből.

A nagyvállalatok visszajelzései szerint elmúlt negyedévi teljesítményük 54 százalékuknál szinten maradt. 22 százalékuknál a termelés növekedett, majdnem egynegyedüknél csökkent. A nagyvállalatok rövidtávú előrejelzése derűlátó, a következő negyedévben 41 százalékuk számít növekvő teljesítményre, visszaesést 18 százalékuk valószínűsít.

A következő három hónapban a TOP-100 nagyvállalati csoport 8 százaléka jelentősen, 46 százalékuk kismértékben bővíti tevékenységi körét. A termelés alapvető feltételeiben a vállalkozások nem számolnak jelentős változással, az értékesítési lehetőségeket a világgazdasági konjunktúra, az árak és a belső kereslet alakulása határozzák meg. Megítélésük szerint cégük hosszú távú növekedését az elégtelen kereslet és a túlzott adóterhelés akadályozza. Rövid távon a fejlődés meghatározó eleme a külpiacok fizetőképes keresletének alakulása, a hazai igények lassú ütemben, fokozatosan bővülnek.

A belföldi keresletet a nagyvállalatok egyharmada ítéli növekvőnek, 54 százalékuk változatlannak. Külföldi relációban a válaszok megoszlása kedvezőbb, bővülő értékesítési lehetőségekkel számol a cégek 38 százaléka, stabil piacokkal a vállalatok fele rendelkezik. Versenyképességének rövid távú változását hazai összehasonlításban derűlátón ítéli meg a nagyvállalatok egynegyede, javuló külpiaci pozícióban 24 százalékuk reménykedik. A TOP-100 csoport 52 százaléka pénzügyi helyzete stabilitását prognosztizálja, 35 százalékuk javuló, 13 százalékuk romló likviditással számol az év hátralévő részében.

A szakember-ellátásra vonatkozó előrejelzések a munkaerő-utánpótlással kapcsolatos aggodalmak növekedésére utal, a vállalkozások egyharmada a munkaerőpiac keresleti oldalának erősödésével számol. A fenti prognózissal összhangban saját vállalata létszámát a cégek 35 százaléka alacsonyabbnak tartja az optimális szintnél.

A kis- és középvállalatok felének tájékoztatása szerint termelésük 2008 második negyedévében nem változott az előző negyedévhez képest. A cégek egyharmada növelni tudta kibocsátását, 21 százalékuknál viszont csökkent a termelés. A következő hónapokban a vállalatok 36 százaléka termelése növelését, 18 százalékuk visszaesését valószínűsíti. A havi megfigyelésben résztvevő gazdálkodó szervezetek fejlődésük legnagyobb akadályának a munkáltatói és vállalkozói terhek magas szintjét tekintik.

A júliusi előrejelzés szerint a hazai cégek 42 százaléka egy éven belül új beruházás indítását tervezi. A fejlesztési aktivitási mutató április óta alig változik. A következő fél évben a hazai cégek 48 százaléka kiegyensúlyozott, 26 százalékuk javuló pénzügyi helyzetben végzi majd tevékenységét, ami összhangban van a fejlesztési terveikkel.

A cégek teljesítményét megalapozó rendelésállomány 56 százalékuknál az ilyenkor elfogadott szinten áll, 13 százalékuknál azt meghaladó, egyharmaduknál pedig a kívánatosnál alacsonyabb. A jelzések szerint a kkv-k termelésének bővítését a lanyha kereslet érezhetően mérsékli.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!