2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Stagnáltak a bérek az idén a fejlett ipari országokban a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) pénteken publikált jelentése szerint. Globálisan nézve volt ugyan növekedés, de messze elmarad a válság előtti szinttől.

Az ILO pénteken ismertetett anyagából kiderül, hogy miközben 2011-ben a reálbérek havonta átlagosan 1,2 százalékkal emelkedtek, 2010-ben 2,1 százalék, 2007-ben 3 százalék volt a növekedés. "A számok azt mutatják, hogy sok országban a válság erősen hatott a bérekre" - mondta a jelentés ismertetésekor az ILO főigazgatója.

Ugyanakkor Guy Ryder rámutatott, hogy ez a hatás nem volt egységes, mert nagy különbségek vannak az egyes országok, és régiók között. Miközben a fejlett ipari országokban kétszeresen is csökkentek a reálbérek a válság alatt, emelkedtek Latin-Amerikában és a Karib-tengeri térségben, valamint Afrikában, és még inkább Ázsiában.

A legnagyobb változások Kelet-Európában és Közép-Ázsiában voltak érzékelhetők az ILO elemzői szerint, miután a válságot megelőző időszak kétszámjegyű bérnövekedése után meredek zuhanás következett 2009-ban. Ez a különbség még jobban megmutatkozik az elmúlt tíz év vizsgálata során: globálisan kevesebb mint 25 százalékkal nőttek a bérek, Ázsiában majdnem megduplázódtak, míg Kelet-Európa országaiban majdnem háromszorosukra nőttek. A fejlett országokban 5 százalékos volt a növekedés.

Nagy különbségek vannak az egyes országok között is a bérekben: az elemzés példaként említi, hogy míg egy feldolgozóipari munkás a Fülöp-szigeteken óránként átlagosan 1,40 dollárért dolgozott tavaly, brazil és görög kollégája 5,5 dollárért, illetve 13 dollárért. Ugyanezért a munkáért az Egyesült Államokban 23,30 dollárt, Dániában 35 dollárt fizettek óránként.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!