3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A lakosság elégedettebb lett az idén saját életszínvonalával, ám jövőre a kedvezőtlenebb gazdasági helyzet, azt követően pedig az Európai Uniós csatlakozás rövid távú negatív hatásai ronthatják a közérzetet - közölte a TÁRKI Társadalomkutató Intézet Rt.

A TÁRKI legújabb Társadalmi Prognózisa szerint az utóbbi időszakban a jövedelmek jelentős emelkedése az átlagos helyzetű rétegek mellett a hátrányos helyzetűekét is javította. A kutatóintézet anyagi helyzetre és kilátásokra vonatkozó értékelését jelző lakossági konjunktúra index idei második félévi értéke +4, szemben az egy évvel korábbi -10-el. Az index a felméréssorozat 1998-as kezdete óta nem volt pozitív, azaz eddig az elégedettek száma nem haladta még meg az elégedetlenekét.

A tanulmány szerint a jövő évre ígért szigorúbb költségvetési politika, a világgazdasági fellendülés további késése és a magyarországi kis- és középvállalkozói szektor érzékelhető elbizonytalanodása a három éve tartó általános életszínvonal javulás jelentős megtorpanásával járhat együtt. Jövőre az infláció megállása, a munkanélküliség enyhe növekedése, a fogyasztás stagnálása és a társadalmi egyenlőtlenségek növekedése várható - áll a TÁRKI előrejelzésében.

Az EU-csatlakozás kapcsán a kutatóintézet ellentmondásos helyzetre számít. A jövő évi népszavazáson a tagságot pártolók nagy többségben lesznek, ám az integrációból szükségszerűen adódó, nehézségeket okozó hatások rövidtávon elkedvetlenítő hatással lehetnek - vélekednek a TÁRKI kutatói. Szerintük először a nemzeti szuverenitással, a kulturális identitással, valamint a mezőgazdaság tulajdonosi szerkezetével kapcsolatos viták erősödnek fel, később az egyes foglalkozási csoportokra, ágazatokra gyakorolt negatív hatás felemlegetése várható.

A TÁRKI vállalati konjunktúra indexe a tavaly második félévi +33-as értékről az idei év első felére +25-re, a második félévre pedig +24-re módosult. A kutatás szerint a magyar gazdaságra rányomja a bélyegét a nemzetközi gazdasági konjunktúra késlekedő fordulata. A cégek rendelésállományuk növekedésének lehetőségét az év eleji négy éves mélyponthoz képest kissé optimistábban látják, ám nem javult a beruházási kedv és továbbra is alacsony a beruházási aktivitás.

A cégek foglalkoztatási szándékai júliusban voltak a legkedvezőtlenebbek a fellendülés 1997-es megindulása óta. A TÁRKI szerint a foglalkoztatottak száma jövőre nem változik, kisebb mértékű leépítésekre kell számítani. A januári felméréshez képest romlottak a cégek jövedelmi kilátásai és tovább romlottak az export jövedelmezőség idei alakulására vonatkozó várakozások. Ugyanakkor a cégeknek a jövőbeni gazdasági helyzettel kapcsolatos várakozásai az utóbbi fél évben enyhén javultak - áll a TÁRKI jelentésében.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!