2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Elektronikai szektorának csaknem egy évtizednyi rohamos ütemű fejlődése után Kína megelőzte az Egyesült Államokat az információ-technológiai termékek külföldi eladásának terén - derül ki az Organization for Economic Cooperation and Developement (OECD) jelentéséből.

A tanulmány szerint Kína információ- és kommunikáció-technológiai eszközeinek exportja 2004-ben több mint 46 százalékkal, 180 milliárd dollárra emelkedett, amivel - első alkalommal - messze túlszárnyalta az USA 12 százalékos növekedést követő 149 milliárdos exportját - írja az International Herald Tribune.

Az adatokból az is kiderül, hogy a távol-keleti ország Amerika teljes elektronikai termelését is megközelíti. Az ilyen termékek exportja és importja Kínában 2004-ben elérte a 329 milliárd dollárt, míg 1996-ban "mindössze" 35 milliárdot tett ki. Ezen időszak alatt az elektronikai termékek amerikai piaca jóval lassabb ütemben 230 milliárdról 375 milliárdra bővült.

Egyes elemzők szerint a tanulmány újabb bizonyítéka annak, hogy Kína ismét előrelépést tett azon hosszú távú tervének megvalósításában, melynek segítségével jelentős gazdasági szereplővé kíván válni. Kína információ-technológiai törekvéseinek legszemléletesebb bizonyítéka az IBM PC-részlegének a kínai Lenovo Group számítógép-gyártó általi 1,75 milliárd dolláros, idén májusban történt felvásárlása.

Az ország termelésének nagy részét olyan multinacionális óriáscégek adták, mint a Nokia, a Motorola, a Microsoft, vagy a Cisco Systems. A kínai Kereskedelmi Minisztérium adatai szerint a high-tech termékek 2004-es exportjának 90 százalékát tengerentúli befektetők bonyolították.

Mindezek ellenére Kína még mindig erősen függ az elektronikai cikkekhez szükséges legfejlettebb chipek importjától, hiszen a vezető chipgyártók - technológiájuk védelmének érdekében - eddig még nem létesítettek üzemeket az országban.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!