5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A tőke túlságosan fontos egy új üzlet beindításakor - általában erre hivatkoznak azok, akik úgy érzik, üzletembernek születtek, azonban mégsem tudnak soha befutni. Néhányaknak azonban sikerült kitörniük, a Forbes magazin most összeállította annak a tíz milliárdosnak a listáját, akik a semmiből indultak.

forrás: Reuters

Azzal mindenki egyetért, hogy lényegesen könnyebb helyzetben vannak azok, akik "bele születnek" a családi vállalkozásba, és lényegében semmit nem kell tenniük azért, hogy gazdagok és sikeresek legyenek. Egy 2002-ben készült felmérés szerint az Egyesült Államokban lévő 16 millió vállalkozás több mint felét személyes vagy családi vagyonból alapították.

A Forbes magazin legújabb összeállítása azonban bebizonyítja, hogy azok számára is van még remény, akiknek nincs vaskos bankszámlájuk, viszont egyedi ötletekkel rendelkeznek. A milliárdosok között ma is több olyan van, aki szinte a semmiből indult.

Karácsonyi lapokkal kezdte, ma milliárdos


Vegyük például John Paul DeJoria esetét, aki jelenleg a Paul Mitchell Systems fodrászati cég tulajdonosa, illetve a Patron Spirits tequila-márka birtokosa. Kevesen hinnék, hogy DeJoria kilencéves korában karácsonyi üdvözlőkártyák árusításával kezdte "karrierjét", azaz házról házra járva próbálta rábeszélni az embereket, hogy tőle vásároljanak. Kicsivel később újságokat hordott ki, majd enciklopédiákat kezdett árulni.

1980-ban DeJoria 700 dolláros tőkével egy barátjával, Paul Mitchellel közösen vágott bele abba az üzletbe, mely ma is elsősorban samponok gyártásával foglalkozik. Mitchell eredetileg fodrász volt, ő találta fel azt a különleges sampont, amivel betörtek a piacra. A vállalkozás első hónapjaiban DeJoria rengeteg hitelt vett fel, hogy beindítsa az üzletet, egy darabig az autójában lakott, mivel nem volt lakása.

"Mivel gyermekkoromban volt gyakorlatom a házalásban, megtanultam, hogy az elutasítás csak az eladási folyamat egy része" - mondta DeJoria, aki most 65 éves.

Saját erőből a Paul Mitchell Systems lett a legnagyobb szalonok számára fodrászati kellékeket gyártó vállalat, a cég termékei az üzletek 10 százalékában megtalálhatók. DeJoria a cég 51 százalékát birtokolja, emellett a Patron Spirits 70 százaléka is az övé. Vagyonát minimum 2,5 milliárd dollárra becsülik.

Jeffrey Katzenberg elsősorban jó dumájának köszönheti, hogy mára milliárdos lett. A képzett manhattani fiatal először cipőfűzők árusításával kezdte, majd 15 évesen önkéntesként részt vett John Lindsay polgármesteri kampányában 1965-ben. Lindsay lett New York polgármestere, a fiatal Katzenberg pedig mellette maradhatott, így belekóstolt a poltikába.

Később Lindsay irodájában találkozott Barry Dillerrel, a Paramount filmstúdió elnökével, aki maga mellé vette asszisztensnek. "Senki nem tett annyit a karrieremért, mint Barry" - nyilatkozta később Katzenberg. "Ő tanított meg arra, hogy a szórakoztatóipar a legjobb út ahhoz, hogy sikeres legyek" - tette hozzá.

Katzenberg 11 évet töltött a Paramountnál, ott ismerte meg Michael Eisnert, aki 1984-ben magával vitte a Disney-hez. Ott olyan klasszikus filmeket készítettek el közösen, mint például "A szépség és a szörnyeteg" vagy az "Aladdin". Katzenberg 1994-ben többek között Steven Spielberg segítségével alapította meg saját filmstúdióját, a DreamWorks-t, mely mára legalább 750 millió dollárt ér.

Soros is a semmiből kezdte

Felkerült a Forbes listájára Soros György magyar származású üzletember is, aki családjával a harmincas években a nácik elől menekült Angliába. Fiatalon, miközben a London School of Economics tanulója volt, Soros a vasútnál dolgozott, illetve pincér is volt. A jelenleg 78 éves üzletember 1956-ban költözött az Egyesült Államokba, ahol több befektetési cégnél is dolgozott.

Soros később kollégéjéval, Jim Rogers-szel alapította meg első saját befektetési cégét. A Soros Fund mindössze 12 millió dolláros kezdeti befektetéssel indult, az nem tisztázott, hogy ebből mennyi volt a saját tőke. Azóta a Soros Fund beolvadt a több milliárd dollár értékű Quantum Fundba. Becslések szerint Soros vagyona jelenleg 11 milliárd dollár.

Kirk Kerkorian tőzsdeguru is fiatalon kezdte: a ma 91 éves üzletember a harmincas években pilótaleckékért cserébe vigyázott a híres női pilóta, Pancho Barnes gyermekére, majd ennek köszönhetően tudott elhelyezkedni a második világháború alatt a brit légierőnél. Kerkorian feladata az volt, hogy a kanadai gyárból Angliába szállítson repülőket havi ezer dolláros fizetésért.

A háború alatt keresett pénzéből vette meg 1947-ben a Trans International Airlines légitársaságot 60 ezer dollárért, melynek részvényeit később 104 millió dollárért adta el. Kerkorian befektetési cége, a Tracinda jelenleg az MGM Mirage repülőgépgyár 35 százalékát birtokolja, miután májusban eladott 18 százalékot részesedéséből. A Forbes becslése szerint ötmilliárd dolláros vagyon felett rendelkezik jelenleg az egykori pilóta.

Sokszor a tehetség és a kitartás is elég lehet a boldogulásra, erre jó példa J. K. Rowling esete. A 43 éves Rowling egyedül nevelte gyermekét, edinburgh-i kávézókban kezdte írni az első Harry Potter-történeteket, miközben kislánya aludt. Miután 12 kiadó elutasította, egy kis londoni cég, a Bloomsbury 1500 fontos fizetésért kínált neki állást.

A felkínált munkát Rowling nem fogadta el, és ez volt a szerencséje, mivel egy évvel később az első Harry Potter-könyv amerikai eladásai 105 ezer dollárt hoztak neki. Könyveit mára 400 millió példányban adták el világszerte, Rowling vagyonát egymilliárd dollárra becsülik.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!