„A csapadékhiány mára nem időszakos zavar, hanem rendszeresen visszatérő kihívás” – figyelmeztetett Hubai Imre, mezőgazdaságért felelős államtitkár az Agrárszektor megkeresésére. Szerinte Magyarországot az elmúlt évek tapasztalatai alapján leginkább az aszály és az elsivatagosodás fenyegeti – ezekhez gyakran társul a tavaszi fagy, tovább súlyosbítva a helyzetet.
Fotó: Depositphotos
Bár a vízgazdálkodási létesítmények jelenleg elsősorban öntözési célokat és haltenyésztést szolgálnak, Hubai szerint sokuk alkalmas lehetne nagy mennyiségű felszíni víz befogadására és tározására. Rejtett tartalékot jelentenek a szárazon álló holtágak, csatornák, digógödrök, egykori tómedrek és vizes élőhelyek is – nem beszélve a puszták és erdők vízmegtartó képességéről.
A szárazodás leginkább azokat a tájakat fenyegeti, amelyeket korábban elárasztott a víz, de az évszázadok során mezőgazdasági célokra lecsapoltak. A tartós vízhiány, a légköri aszály és a hőhullámok már nemcsak a terméshozamokat, hanem a teljes táj vízháztartását, sőt a klíma egyensúlyát is veszélyeztetik.
„Ha nyárra nincs betárolt vizünk, az súlyos következményekkel járhat – nemcsak a mezőgazdasági termelésre, de a vidéki megélhetésre is” – hangsúlyozta az államtitkár.