A magas nyomású gazdaság helyett más irányba kellene lépéseket tenni – mondta Windisch László, az Állami Számvevőszék elnöke a Közgazdász-vándorgyűlésen a 24.hu és a portfolio.hu összefoglalója szerint. Úgy látja, javítani kellene a termelékenységet és a GNI-hez hasonló mutatókat is figyelni kellene venni a GDP-fókusz helyett. A jegybanki veszteségtérítés ügyében szerinte még hosszú szakmai vitákra lesz szükség.
A mostanra kialakult magas inflációs környezet okait hosszabb távra visszatekintve találhatjuk meg – véli a szakember. A bérdinamika, valamint az egyes gazdasági ágazatok teljesítménye, termelékenysége, hatékonysága is közre játszik a mostani helyzetben. Például Magyarországon az élelmiszeriparban alacsony a munkaerő termelékenysége, ami hozzájárulhat az élelmiszer-infláció magas szintjéhez. Az elmúlt években az átlagkeresetek reálértéke ugyan növekedett, de a termelékenység és a GDP növekedése nem tartott lépést ezzel, ami különösen szembetűnő az élelmiszeriparban. Ezért hosszú távon nem fenntartható a magas reálbér-növekedés.
A GDP-n túl a minőségi mutatókra, például a fenntarthatóságra nagyobb figyelmet kell fordítani. Az uniós pénzek felhasználása során fontos lenne a minőségi szempontokra összpontosítani. Vizsgálni kell, hogy az uniós forrásokkal szemben valóban, és ha igen, mennyire hasznosul jobban az FDI, azaz a közvetlen külföldi működőtőke-befektetések – bírálta burkoltan a kormány gazdaságpolitikáját. Az elnök véleménye szerint a kampányfinanszírozás és pártok pénzügyi ellenőrzése is fontos téma. Az európai gyakorlatban külön testületek foglalkoznak ezzel a kérdéskörrel. Így függetlenül és objektíven vizsgálhatják a pártok pénzügyeit, megelőzve a politikai nyomásgyakorlást és befolyásolást.