Bár történészek is kutatták a felemás helyzet okát – hogy miért költöttek az arisztokraták vagyonokat a ruhákra, parókákra és illatosító szerekre, miközben hónapokig nem mosdottak – máig sem tudták megfejteni. Talán mert nem tudták-hitték az akkor élők, milyen fontos lenne az alapos tisztálkodás az egészségük szempontjából. Ahol kéznél volt a víz, mint a tengerészeknél, ott sem volt vonzó a rendszeres tisztálkodás.
Ma sem egységes a kép, a világon 2023-ban milliók soha nem használnak kozmetikumot, sőt, még szappant is ritkán, nem beszélve a díszes üvegcsékről, spray-kről. Mindez természetesen elsősorban az életszínvonalról szól, meg arról, hova születik az ember a földtekén.
Ma a karrier része a jól ápoltság
De a kozmetikai ipar nem hagyja magát. Az elmúlt 50 évben a fogyasztói társadalom elterjedésével párhuzamosan új, dinamikusan fejlődő piacra lelt a ma már korántsem feltétlenül erősebb nem körében. Tévedés volna azt hinni, hogy a hölgyek kedvéért illatosítják magukat a jóléti társadalmakban élők: ma a karrier része, egy állásinterjú fontos eleme lehet a jól ápoltság, persze napközben nagyon diszkrét illatfelhőt árasztva.
A férfi kozmetikumok ma már mind illatosítottak, a folyamat anno a borotválkozási szereknél kezdődött, majd következtek a dezodorok, amelyek az elmúlt 30 évben terjedtek el itthon.
Ami az itthoni forgalmat illeti, az NIQ friss kiskereskedelmi indexe a férfi kozmetikumok szegmensében négy különböző kategóriát különböztet meg: az arcszeszeket, a borotvapengéket, a borotválkozás előtti szereket és a borotvakészülékeket.
Többet költenek a magyar férfiak parfümökre
Ezen négy kategória összesített piaca, a 2022. május - 2023. április közötti időszakban az előző azonos időszakkal összevetve, értékben 13 százalékkal növekedett, de mennyiségi eladásuk 5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábban mérttől. Az árszínvonal jelentős, 18 százalékos növekedésének köszönhetően ugyanakkor a férfi kozmetikumok összforgalma meghaladta a 15 milliárd forintot.
Ami az itthoni forgalmat illeti, általában a férfi kozmetikumok mennyiségi csökkenésével ellentétben a parfümök eladása volumenben is jelentősen, 15 százalékkal emelkedett, ami értékben 25 százalékos növekedéssel társult. A férfi parfümök esetében az árszínvonal az inflációhoz képest kisebb mértékben, csupán 9 százalékkal nőtt.
A piac erősen koncentrált: az értékbeli forgalom 96 százaléka a drogériákban realizálódik. Egyértelműen a gyártói márkás termékek dominálnak, a kereskedelmi márkásaknak minimális teret engednek, ezek 98 százalékot hasítanak ki értékben a piacból.
A jóval olcsóbb kereskedelmi márkás termékek is dinamikusan tudtak nőni értékben és mennyiségben egyaránt az előző év azonos időszakához viszonyítva, de így is mindössze 2 százalékát teszik ki a teljes férfiparfüm-piacnak
A trend szerint egyre inkább a nagyobb – átlagárban gazdaságosabb – kiszerelések felé tolódik a kereslet. Továbbra is a 31-50 ml-es kiszerelés a legkelendőbb, ezek teszik ki az eladások több mint egyharmadát, azonban mind értékben, mind mennyiségben nagyot ugrott a 76-100 ml-es parfümök értékesítése is, megközelítve a 31-50 ml-es kiszerelést – tudjuk meg az NIQ-tól.
Évekig terveznek egy reklámhadjáratot
A férfiparfümök divatját természetesen ma is a franciák diktálják. Egy új illat bevezetése manapság egy hadjáratra hasonlít. Olykor több éves tervezés és rafinált médiakampány előzi meg a piacra dobást. Először csak titokzatosan megszellőztetik, hogy ki lesz - például - a Chanel Bleu - arca, és csak aztán közlik, szenzációként, hogy ki lesz a reklámfilm rendezője. Milliárdok forognak kockán, de ha ügyes a stáb, világszerte sikert arat – és tetemes bevételt hoz - az akció. .
Először csak fotók jelennek meg a forgatásról. Ott kiderül, hogy Timothée Chalamet, a mostani első számú fiatal filmsztár a kiválasztott, aki, miután francia származású és anyanyelvi szinten beszél franciául, tökéletesen beleillik az elképzelésekbe. Az androgün, vékony, kortalan külső, a zseniális fotók, meg a kiemelkedő operatőri munka megteszi a hatását.
Scorsese rendezi, Chalamet a Chanel nagykövete
Aztán megtudjuk, hogy nem más, mint Martin Scorsese, az élő Oscar-díjas filmmogul rendezi az alig fél-egy perces filmet, ugyancsak súlyos dollármilliókért. Közben a világ legnagyobb parfümériái és butikjai már készítik elő a kirakatokat és a polcokat a termék beérkezéséhez. Majd az első hatalmas reklámfotó elborítja a párizsi Opera homlokzatát. Ezután jön New York és a világ többi nagyvárosa, meg persze a divat és life style magazinok.
A youtube-on filmecskék özöne mutatja a forgatás minden percét, részletesen kitárgyalva, hogy Chalamet mit viselt a forgatás szünetében, valamint hogy Scorsese milyen kabátban, cipőben üldögélt mellette, amikor beszélgettek.
Beindul a médiagépezet
Ehhez jönnek még a személyes sztorik, amelyek szintén reklámértékűek. Chalamet közli a világ legnagyobb divatlapjával, hogy francia édesapjának köszönheti kócos fürtjeit, de érzékeny orrát amerikai nagymamájának. Emlékszem, hogy a testvérem kapott tőle ajándékba hajdanán egy Chanel No. 5-öt – derül ki mellesleg, a vele készült rövid riportban.
A kampány része, hogy a forgatásról paparazziképek jelenjenek meg a bulvárlapokban. Az eddig napvilágot látott cikkekben kivételesen azt is elárulja a 27 éves sztár, hogy ki a fodrásza és a kozmetikusa, de persze a főszereplő az új illat meg a márka, ami véletlenül mindig szóba kerül…