4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kedden a forint volt a világ egyik legrosszabbul teljesítő devizája, délután a leminősítések megjelenése után szinte pánikszerűen gyengült a hazai fizetőeszköz. Szerdán reggel 274 felett nyitott a forint az euróval szemben, tehát a 265-275-ös sávból továbbra sem léptünk ki - olvasható a Raiffeisen Bank friss devizapiaci elemzésében.

Kedden a forint volt a világ egyik legrosszabbul teljesítő devizája, délután a leminősítések megjelenése után szinte pánikszerűen gyengült a hazai fizetőeszköz. Szerdán reggel 274 felett nyitott a forint az euróval szemben, tehát a 265-275-ös sávból továbbra sem léptünk ki - olvasható a Raiffeisen Bank friss devizapiaci elemzésében.

Az előző héten is nagy utat járt be az EUR/HUF árfolyama: 275-ről egészen a 268-as szintekig süllyedt a jegyzés, amit a kedvező feltörekvő piaci hírek (a harmadik negyedéves román GDP-statisztika felülmúlta a várakozásokat és a, Fitch két fokozattal javította Törökország adósság-besorolását) és a fejlett gazdaságokból érkező adatok is támogattak (az USA munkaerőpiaci jelentése óriási pozitív meglepetést okozott).

A hét elején aztán ismét a 275-ös szint irányába indult el az árfolyam: a feltörekvő piaci eszközök egyaránt gyengülésnek indultak, és ismét megmutatkozott, hogy a forint számít az egyik leggyengébb láncszemnek, mivel kedden a világ egyik legrosszabbul teljesítő valutájának bizonyult, napon belül mintegy másfél százalékos gyengülést produkálva.

A borús nemzetközi hangulatért ezúttal a hitelminősítők voltak felelősek: a Fitch leminősítette a görög államadósságot, az S&P pedig negatív kilátás alá helyezte Görögországot és Portugáliát. Időközben Moody's sem maradt tétlen, mivel jelezte, hogy veszélyben látja az USA és Nagy-Britannia első osztályú, Aaa hitelminősítését a romló költségvetési pozíció miatt.

forrás: Raiffeisen Bank

Nagy újdonság azonban most sem történt, változatlanul 270 környékén ingadozik a forint, a régiós társakat meghaladó volatilitással, de a korábbi hónapokra jellemző árfolyamsávon belül. Az idei év hátralevő részében is 270-275 körül mozgó árfolyamot várnak a Raiffeisen szakemberei, majd 2010 első negyedévében 280-290-ig gyengülő forintra számítanak, azzal párhuzamosan, hogy az MNB tovább vágja a kamatot (5,5 százalékig) és az idei illetve a 2010-es költségvetési hiánycél túllövése várható.

Technikailag a forint erősödését a 267-es szint megállította, ahonnan újabb gyengülés vette kezdetét. Azonban arra számítanak az elemzők, hogy a július óta tartó trendcsatorna tetejét, a 276-os szintet nem viszi át. Felrajzoltak egy szűkülő háromszöget kékkel, amely egyelőre korlátozza a forint mozgását. Az összesimuló mozgóátlagok - 50 és 100 naposak - továbbra is oldalazást jeleznek előre ezen szintek körül. A technikai indikátorok inkább az erősödés felé mutatnak, ahogy a november végén elért csúcspontjukhoz közelítenek. Dél felé a 269-es szint jelent komoly akadályt, ami alatt újra a 267 fordíthat az irányon.

A dollár esetében a két héttel ezelőtti éves csúcsbeállítás után fordulat következett be árfolyamban. Az USA munkaerőpiaci jelentése rendkívüli pozitív meglepetéssel szolgált a befektetőknek: novemberben mindössze 11 ezer munkahely szűnt meg (ami 2007 decembere óta a legkedvezőbb adat), a munkanélküliség ráta pedig 10,2 százalékról 10 százalékra süllyedt. A kedvező foglalkoztatási jelentés - ugyan szezonális és bázishatás eredménye is - a piac bizalmát tovább táplálta az USA gazdaságának mielőbbi felépülésének irányába.

Mindez együtt járt azzal, hogy a Fed alapkamatának első emelését most már 2010 vége helyett a jövő év nyári hónapjaira várják a befektetők, ez pedig a dollár gyors erősödését eredményezte. Az eurónak ugyanakkor nem kedvezett a görög államadósság leminősítése (BBB+, negatív kilátás mellett).


A befektetők hangulatát tovább rontotta a Moody's figyelmeztetése - amely szerint a romló költségvetési pozíció miatt Nagy-Britannia és az USA első osztályú adósság-besorolása veszélyben van - ami szintén a dollár erősödését támogatta. Az euró/dollár árfolyamát most már sem az 50 napos mozgóátlag, sem a június óta tartó emelkedő trendcsatorna nem tartotta meg. Amennyiben a borúlátás lesz az uralkodó nézet a befektetők körében, akkor tovább folytatódhat az árfolyam korrekciója a következő napokban.

Az is jól látszik, hogy a várakozásokat felülmúló makrogazdasági jelentések időről-időre felerősíthetik a Fed kamatemelésével kapcsolatos várakozásokat - hozzájárulva a dollár erősödéséhez - ennek megfelelően a Raiffeisen lefelé módosította EUR/USD prognózisát: 2010 első negyedévében 1,5, második negyedévében 1,52-es árfolyamra számítanak a cég elemzői; 2010 végére pedig 1,40-ig süllyedő árfolyamra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!