Az euró délelőtt 278 forintig erősödött, majd egy rövid időre enyhült az eladói nyomás. A bizonytalanságot fokozta, hogy Angela Merkel német kancellár egy pénteki nyilatkozatban úgy értékelte: a jelenlegi válság az egyik legnagyobb kihívást jelenti Európa, illetve az Európai Unió számára. A kancellár szerint ha nem sikerül biztosítani az euró stabilitását, az Európa kudarcához vezetne, illetve meghiúsulhat az európai egyesülés eszméje.
Kereskedők szerint a múlt hét végén elfogadott stabilizáló program rövid távon ugyan megnyugtatta a piacokat, de felmerült a kérdés, hogy pontosan mekkora lehet a baj, ha ilyen összegeket hajlandóak áldozni a tagállamok. Szakértők szerint tovább rontotta a hangulatot az a piaci pletyka, miszerint Nicolas Sarkozy francia elnök azzal fenyegetett volna egy találkozón, hogy Franciaország kilép az eurózónából, ha Németország visszautasítja a Görögországnak szánt segítséget. Párizs később cáfolta ezt az értesülést.
Az euróövezet stabilitásának védelmében az Európai Unió hétfő hajnalban egy 500 milliárd eurós mentőcsomagot fogadott el, valamint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) ehhez társuló 250 milliárd eurós hitelkeretre tett ígéretet.
A dollár több mint egy éves csúcsán van az euróval szemben, egy euró 1,2450 dollár, csütörtökön délután 1,2556 dollár volt. Kereskedők szerint azonban az euró dollárral szembeni további gyengülésére lehet számítani. A dollár 222,50 forint, előző délután 216,80 forint volt. A svájci frankot 197,00 forint körül jegyezték, míg csütörtök délután még 194,16 forint volt. Száz japán jen 240,40 forint volt pénteken délután, csütörtökön 233,36 forintot ért.
MTI