280,40 forintot kellett adni péntek délelőtt egy euróért, ez több mint egy százalékkal volt magasabb a csütörtöki jegyzésnél. Január elején 279,60 körül volt a leggyengébb a hazai fizetőeszköz ezt megelőzően. A dollárral szemben 202,83-ig gyengült a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank az SNB hathatós közreműködésével kicsivel 232 forint alatt állt.
A lengyelek miatt büntetnek minket is
A forint piacán tapasztalt hangulatromlás elsősorban a régióban tapasztalható eladási hullámmal magyarázható. A forintnál is nagyobbat gyengült a lengyel zloty, mely 4,3080-nál állt délelőtt több mint egy százalékkal tegnapi árfolyama felett. A cseh korona 24,4260-as értéke pedig bő fél százalékos gyengülést jelentett az euróval szemben.
A zloty gyengülését elsősorban a növekedési kilátások romlása okozza, illetve az, hogy a vártnál visszafogottabb növekedés miatt költségvetési kiigazításra lehet szükség. A helyzet tehát kísértetiesen hasonlít a magyarhoz, hiszen nálunk az Orbán-kormány éppen azon dolgozik, hogy az idei költségvetés 100 milliárdos hiányát befoltozza. A magyar kormány ennek érdekében már bejelentette a jövedéki adó emelését, az adóbehajtás hatékonyabbá tételét, illetve az állami beszerzések befagyasztását. A kormánypártok hétvégi frakcióülésén pedig már a 2012-es költségvetés kerül terítékre.
A régióban a hangulat romlása a részvénypiacokon is meglátszik, hiszen jelentősen alulteljesítjük a nyugat-európai piacokat. London és Frankfurt egy-másfél százalékos esése mellett a BUX több mint 2,5 százalékot bukott, míg a varsói WIG 20 2,2 százalékos mínuszban volt délelőtt. A hazai parketten az OTP 3900 forint alá esett, ami több mint 7 százalékkal maradt el a tegnapi szinttől. A Mol eközben közel 5 százalékkal lett olcsóbb.
Az OTP zuhanásában az is közrejátszhat, hogy sajtóhírek szerint Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője olyan javaslatot tett a hajdúszoboszlói ülésen, mely szerint a devizahitelesek a rögzített árfolyamon kiszállhatnának hitelükből. Vagyis a frankhiteleket 180 forinton át lehetne váltani forintra, a többi veszteség pedig a bankot terhelné.
Minket szeretnek - Vagy mégsem?
A magyar eszközökkel kapcsolatban felemás érzéseink lehetnek, hiszen a jelenlegi intenzív forintgyengülés mellett az állampapírpiaci hozamok több hónapos mélyponton vannak, ami arra utal, hogy továbbra is szeretik hazánkat a külföldi befektetők. A tízévesek hozama csütörtökön a másodpiacon hét százalék alatt volt, míg a három évesek 6 százalék alatt forogtak.
További kedvező hír Magyarország számára, hogy a napokban a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő megdicsérte a magyar kormányt. A cég szakembere szerint hazánk visszatalált a gazdaságpolitika helyes útjára, sebezhetőségünk miatt azonban egyelőre nincs terítéken a felminősítésünk.
A kedvező hírek mellett aggasztó lehet Magyarország számára, hogy tartósan magas szinten ragadt be a CDS-felárunk. Hónapok óta 400 bázispont felett van az ötéves magyar kötvénybiztosítási felár, pénteken például 409 bázisponton állt. Ez alacsonyabb ugyan a néhány nappal ezelőtti 430 pontnál, azonban még mindig a lélektani szint felett.
Beke Károly
mfor.hu