Így 2012 első hat hónapjában a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. 2,513 milliárd forint adózás utáni veszteséget szenvedett el a tavalyi első fél év 1,578 milliárd forint veszteségével szemben - közölte a biztosító csütörtökön a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
A nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) alapján készült konszolidált jelentés szerint a biztosító díjbevétele a tavalyi bázishoz képest 17 százalékkal 10,227 milliárd forintra csökkent, elsősorban az életbiztosítási új értékesítések és eseti díjbevételek alacsonyabb volumene miatt. A jelentés szerint a veszteség összhangban van a társaság várakozásaival és azzal a deklarált üzleti céllal, hogy 2014-re nyereségessé váljon. (mfor.hu: szerkesztőségünk megjegyzését lásd lentebb)
A díjbevételeken belül 8,738 milliárd forint a befektetéshez kötött életbiztosításokból származott, 138 millió forint volt a hagyományos életbiztosítások és 1,351 millió forint a nem-életbiztosítások bruttó díjbevétele. A jelentésben hozzáteszik, hogy a csoporthoz tartozó Első Magyar Általános Biztosító Zrt. (EMABIT) az általános biztosítások (elsősorban kgfb és casco) értékesítésével nagy mértékben kompenzálni tudta az életbiztosítási ág teljesítményének kiesését.
A ráfordítások között az egyik legnagyobb tétel a kárfizetések és szolgáltatások, valamint a kárrendezési költségek 3,447 milliárd forintos értéke. Ebből 3 milliárd forint a befektetéshez kötött életbiztosítások részleges és teljes visszavásárlása, elsősorban még mindig a végtörlesztések miatt, és 420 millió forint az általános biztosítások kárráfordítása.
A társaság összes működési költsége 2012 első fél évében összesen 6,172 milliárd forint volt, amelyből 4,275 milliárd forint a fizetett díj, jutalék és egyéb szerzési költség, 1,897 milliárd forint igazgatási költség. A működési költségek 18 százalékkal csökkentek a tavalyi bázisidőszakhoz képest.
A befektetési eredmény 952 millió forint veszteség. Ennek nagy része a befektetéshez kötött életbiztosítások nem realizált vesztesége (mínusz 886 millió forint), amely jórészt a forint euróval és dollárral szembeni jelentős erősödésének eredménye. Az eszközalapok összesített teljesítménye eredeti devizában pozitív, 0,75 százalékos értéket mutat - áll a jelentésben. A CIG Pannónia Életbiztosító jegyzett tőkéje 2,531 milliárd forint, saját tőkéje 1,9 milliárd forint volt június 30-án.
mfor.hu szerk: Vagyis még egy ilyen veszteséges félév és elfogy a társaság saját tőke, így nem csoda, hogy tőkét kellett emelnie a biztosítónak. A június végi 1,9 milliárdos saját tőke és a mostani, közel 1,5 milliárdos tőkeemelés együttes összege (3,36 milliárd) ilyen negyedéves eredmények mellett (1,2 milliárdos első, és 1,3 milliárdos második negyedéves veszteség) a téli hónapokig lehet elegendő. (Arról nem is beszélve, hogy a társaságnak, mint biztosítónak milyen tőkemegfelelési mutatóknak kell megfelelnie.) Vagy a társaság eredményessége javul drasztikusan, vagy újabb tőkeemelés jöhet.
Egyébként a június végi saját tőkét a 63,28 millió részvényre vetítve, egy részvény könyv szerinti értékére 30 forint jön ki, miközben a BÉT-en a papírokért tegnap 260 forintot adtak. Igaz, a piac jelenleg a biztosító szerződésállományát árazza a részvény árfolyamában. A fentebb említett 1,455 milliárdos tőkeemelés egyébként a 750 forintos kibocsátási árnak köszönhetően 50 forint felé viszi az egy részvényre jutó saját tőkét. Persze a veszteséges működés ezt gyorsan erodálhatja.
MTI