A hírek szerint az OPEC szerdai ülésén a tagországok 2 millió hordóval csökkenthetik a napi olajtermelést, hogy megállítsák az árfolyam zuhanását. A nyilatkozatok alapján az OPEC 70-80 dolláros hordónkénti árat tartana igazságosnak, jelenleg azonban mindössze 44 dollárba kerül egy hordó nyersolaj az árupiacon.
A szakemberek már korábban is arra számítottak, hogy az OPEC jelentősen csökkenti majd a kitermelést a szerdán esedékes ülése után, most azonban lassan megjelennek az első hírek a termeléscsökkenés várható mértékéről. Hétfőn Chakib Khelil, az OPEC elnöke nyilatkozott úgy, hogy a szerdai algériai ülésen napi 2 millió hordós termeléscsökkenésről állapodhatnak meg a tagországok.
Az OPEC a világ olajtermelésének 42 százalékát adja, ezért van jelentős befolyásuk a tagországoknak a kínálatra. Korábban mindenki azt vallotta, hogy a termelés csökkentésével a nemzetközi szervezet befolyásolhatja az árakat, idén ősszel azonban megdőlt ez a teória, mivel már kétszer csökkentették a kitermelt olaj mennyiségét, de az árfolyam zuhanását egyelőre nem sikerült megakadályozni.
Először szeptemberben jelentették be, hogy napi 520 ezer hordóval kevesebb olajat hoznak felszínre az OPEC-tagországok, majd ezt követően október végén további 1,5 millió hordóval mérsékelték a termelést. Úgy tűnik azonban, hogy ezek a lépések sem voltak hatásosak, hiszen az olaj világpiaci ára megállíthatatlanul zuhan tovább.
Kedden reggel 44,18 dollárba került egy hordó nyersolaj a világ árupiacain, ez 33 centtel maradt el az előző napi árfolyamtól. A múlt héten már a 40 dollárt is megközelítette az olaj jegyzése, majd onnan pattant vissza 47-48 dolláig. Az utóbbi hetekben már megfigyelhető, hogy mérséklődött az árfolyam esése, szép lassan talán eléri mélypontját az olajár.
A szakemberek egy része 25 dolláros hordónkénti árat sem tart elképzelhetetlennek, azonban sokan arra számítanak, hogy a mélypont elérése után visszapattan az olaj. A nyilatkozatokból azt lehet leszűrni, hogy az OPEC 70-80 dollár közötti olajárat tartana igazságosnak, nagyjából ez lenne az a szint, aminél már nem lenne veszteséges a termelés a tagországok számára.
A korábbi sikertelen kísérletek ellenére az elemzők többsége most azt várja, hogy az újabb jelentős kitermeléscsökkentés stabilizálja majd a piacot, ez pedig talán megfordíthatja a trendet az olajárban, vagyis ismét emelkedni kezdhet az árfolyam. Ugyanakkor a szakemberek arra számítanak, hogy ez a kisebb visszapattanás legkorábban 2009 második felében következhet be, hiszen a mostani döntés után hónapokig is eltarthat, mire ténylegesen is csökken a kínálat a piacon.