Juthat valamennyi pénz az állami vállalatok konszolidálására és az eszközkezelő felállítására is, hiszen a válságadókból és a nyugdíjpénztári átutalások befagyasztásából az adócsökkentés mellett marad még mozgástér. Nagy kérdés azonban, mi lesz 2012 után, fenntartható lesz-e a költségvetési pálya.
300 milliárd marad a zsebben
A Raiffeisen számításai szerint nagyjából 300 milliárd forinttal több bevételt generálnak a válságadók és a nyugdíjpénztári utalások felfüggesztése, valamint a költségvetési takarékoskodás, mint amennyire az adóváltozásokhoz és a hiánycsökkentéshez szükség volna. "Ez az összeg nem túl jelentős, főleg ha tekintetbe vesszük az állami vállaltok több száz milliárdos konszolidációs igényét, illetve a nemzeti eszközkezelő felállításának szándékát" - emelik ki a szakemberek.
A 3 százalék alatti hiánycél teljesítése azt fogja eredményezni, hogy Magyarország kikerül a 2004 óta érvényben lévő túlzott deficit eljárás alól. Ez kedvezőbb befektetői megítélést, javuló adósminősítést, azaz olcsóbban finanszírozható államadósságot, alacsonyabb hazai kamatot eredményezhet, ezáltal olcsóbb forinthiteleket hozhat a háztartásoknak és a vállalatoknak.
"Az ideiglenes bevételnövelő intézkedések kifutásával azonban felmerül a kérdés, hogy 2012 után is fenntartható-e az alacsony hiánypálya?" - olvasható az elemzésben. Az elemzők véleménye szerint akkor fenntartható, ha egyrészt lesznek szerkezeti reformok, másrészt a gazdasági növekedés gyorsulni tud. "Mi mindkettőt valószínűnek tartjuk, számításaink szerint az új autóipari beruházások hozzávetőlegesen 2 százalékos GDP bővülést hozhatnak" - jósolják a Raiffeisen szakértői.
November elejéig mehet felfelé a tőzsde
A világ tőzsdéin az elmúlt egy hétben nem történt érdemi változás, tovább kúsztak felfelé az indexek. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a befektetők többsége további monetáris lazításra számít. A Fed várhatóan november 3-án közli a döntést arról, pontosan milyen mértékű enyhítést tervez, a piac jelenleg nagyságrendileg 750-1000 milliárd dollárt áraz be - olvasható a Raiffeisen elemzésében. A szakemberek szerint könnyen lehet, hogy az amerikai jegybank konkrét összeget sem fog mondani.
"Mindent összevetve igen kicsi a valószínűsége, hogy olyan bejelentést tegyenek, amely kielégítheti az ilyen mértékben felfokozott várakozásokat, így igen nagy valószínűségét látjuk, hogy a klasszikus "sell the news" hatás érvényesül, azaz magára a bejelentésre, de lehet, hogy már néhány nappal előtte megindul a profit realizálás" - olvasható az elemzésben. A fő kérdés inkább az, mekkora is lehet ez a profit realizációs hullám.
Itthon részben azok a papírok továbbra is szenvednek, amelyeket érzékenyebben érintenek a válságadók, elsősorban az Magyar Telekom és részben a Mol. Az utolsó két napban azonban az egész piac alulteljesítővé vált, miután egyre nőnek az aggodalmak, hogy a magánnyugdíj pénztárakból várható jelentés átlépések miatt igen jelentős mennyiségű részvényeladásra kell számítani a pénztárak részéről. Ennek elsősorban a hazai kispapírok a kárvallottjai. "Várhatóan ez a félelem a továbbiakban is fennmarad, csökkenhet a hazai részvények súlya az intézményi portfóliókban és némileg alulteljesítő maradhat a piac" - vélik a bank szakemberei.
Az OTP esetében 5650 felett továbbra is inkább optimista a kép, némi profitrealizálás azonban a bankrészvények tulajdonosainak is ajánlott. Az 5650 elesése jelentős teret nyitna, a profit védő stoppokat tehát minimum ide érdemes elhelyezni.
Bár csütörtökön pár órára megugrott a Mol egy ismét a Surgutnál való részesedés megvásárlására való spekuláció miatt, később azonban határozottan cáfolták, hogy egy gyors és készpénz alapú kivásárlásra esély lehet, így a papír hamar visszatért a 20 000-21 000-es kereskedési sávba, amely a következő napokban is dominálhat. "Korábbi short ajánlásunk teljesült, alapvetően semleges pozíció felvétele ajánlott" - állapítják meg a Raiffeisen elemzői.
Tartósan 600 forint alatt az Magyar Telekom, amely a különadó kapcsán kényszerűségből csökkenteni lesz várhatóan kénytelen osztalékát. A korábbi 74 forintos várakozásunkkal szemben 2010, 2011 és 2012 után rendre 60, 55 és 55 forintnyi osztalékkal kalkulálunk. A következő érdemi támasz zóna 550-570 között lehet, ahol már osztalékhozam alapján elképzelhető, hogy érdemes lehet újra pozíció felvétellel próbálkozni szűk stop mellett.
mfor.hu