3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt napok gyengülő trendje a hazai fizetőeszköz esetében péntek reggel sem tört meg, sőt hirtelen 4 havi mélypontra zuhant az euróval szemben.

15:45 Szépítés...

A délutáni órákban sikerült enyhe korrekciót mutatnia a forint árfolyamának. Visszatért ugyanis a reggeli, 314-es szintre.

12:17 Hoppá! 

Délelőtt némileg csillapodtak a kedélyek a devizapiacon, ám délre újra lendületett vett a gyengülés, és 315-ig kúszott a forint jegyzése. Technikai szempontból ez fontos szint lehet, hiszen márciusban ez a sáv fogta meg az árfolyamot és védte meg a további zuhanástól. 

9:55 314 felett ébredtünk 

A kora reggeli 313,6-os szintről indulva gyorsan veszített erejéből a hazai fizetőeszköz az euróval szemben, és egészen 314,5-ig menetelt. Ez 4 havi mélypontnak felel meg, hiszen legutóbb idén márciusban közelítette a kurzus a 315-ös szintet.

A gyengülés egyébként már napok óta tartó trend, július 23-án ugyanis még 307,4-nél zárta a kereskedést a forint. Tehát 9 nap alatt 2,3 százalékos veszített az értékéből.

Euró/forint árfolyam
(Forrás: Bloomberg)

A Raiffeisen elemzői egyedi ország-specifikus tényezőt nem látnak a mostani gyengülésben. Technikai szempontból viszont a Bollinger-szalagokon kívül zajlik a kereskedés, ami azt jelenti, hogy felfelé már szűkös a tere az árfolyam emelkedésének. Viszont a mai nap vonatkozásában sok jóra még nem biztos, hogy kell számítani, hiszen az ázsiai kereskedés ma hajnalban nem éppen kedvező hangulatot vetített előre.

Euró/forint technikai
(Forrás: Raiffeisen)

Az okokat vizsgálva, több tényező állhat a forint gyengülése mögött. Egyrészt az amerikai gazdaság meglepően jó teljesítménye, a várható Fed-kamatemelés alapvetően befolyásolja a nemzetközi hangulatokat. Ráadásul az eszközvásárlási program (QE3) újbóli visszavágása is jellemzően az alacsony hozamkörnyezetből profitáló feltörekvő piacokat (köztük a magyart) érinti leginkább érzékenyen.

Nemzetközi hangulatrontó tényező a hónapok óta fennálló orosz-ukrán konfliktus, illetve a héten bejelentett Oroszország ellen meghozott uniós szankciók, melyek már a korábbinál szélesebb körben érintik Putyinék gazdaságát.

Bár a Raiffeisen elemzői szerint kifejezetten magyar-specifikus ok nincs a gyengülés mögött, vélhetően a bankszektort komolyan érintő devizahiteles mentéssel kapcsolatos hírek, becslések és előzetes számítások a várható veszteségekről sem tesznek kifejezetten jót a magyar eszközöknek.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!