3p

A szeptember végi 18,9 milliárdról 13,4 milliárdra esett a Ford készpénzállománya az év végére, azaz a negyedik negyedévben 5,5 milliárd dollártól "szabadult meg" az amerikai autógyár. A negyedév teljes vesztesége 5,9 milliárd dollárt tett ki, ami rekord a cég történetében - jelentették be csütörtökön az amerikai tőzsdék nyitása előtt.

5,9 milliárd dollár volt a Ford vesztesége a negyedik negyedévben, ez magasabb az elemzői várakozásoknál. A cég eredményei arra utalnak, hogy hitelre lehet szüksége 105 éves történetének legrosszabb éve után, azonban az autógyár továbbra is cáfolja, hogy az államtól kérne segítséget.

A negyedik negyedévben 5,9 milliárd dollár volt a Ford vesztesége, míg 2008 egészét tekintve 14,6 milliárd dolláros mínuszról számolt be az autógyár. Az egyszeri tételek nélkül 3,27 milliárd dollár, részvényenként 1,37 dollár volt a Ford deficitje a negyedik negyedévben, a Bloomberg által megkérdezett elemzők a gyorsjelentés előtt 1,24 dollár körüli részvényenkénti veszteségre számítottak. Egy évvel korábban, 2007 negyedik negyedévében 2,81 milliárd dollár volt a vállalat nettó vesztesége.

A tavalyi év utolsó három hónapjában 36 százalékkal csökkentek a cég bevételei, miután az autóeladások 30 százalékkal csökkentek a kérdéses időszakban Amerikában. Így 29,2 milliárd dollár volt a bevétel három hónap alatt.

Korábban 2006 volt a legrosszabb év a Ford számára, akkor 12,6 milliárd dollárt veszített el. Most a recesszió miatt nagyon beszűkült az amerikai autópiac, hónapok óta kétszámjegyű csökkenésről számolnak be a cégek a forgalmat illetően. A Chrysler és a General Motors már az államtól kapott segítséget a tavalyi év végén.

A nagy amerikai autógyárak közül a Ford az egyetlen, amelyik nem kért a decemberben megszavazott állami mentőcsomagból, saját erőből próbál talpra állni a válságban. A negyedik negyedéves számok megjelenése után ismét felerősödtek azok a hangok, melyek szerint mégis állami mentőövre lehet szüksége a cégnek, de ezt cáfolták.


A Ford arról számolt be, hogy az első negyedévben az állami mentőcsomag helyett hitelfelvételből pótolják majd a kieső összeget, a cég hitelkerete 10,1 milliárd dollárt biztosít erre az időszakra.

A gyorsjelentés megjelenésére nem reagáltak jelentősen az amerikai határidős részvényindexek, kora délután kismértékű emelkedés volt megfigyelhető a délelőtti jelentős mínuszok után. A mostani állás szerint a Dow 0,8 százalék körüli eséssel nyithat magyar idő szerint délután fél négykor, míg a S&P körülbelül 1 százalékkal eshet vissza.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!