A növekedés a Duna House szerint annak köszönhető, hogy - válság ide, válság oda - az élethelyzetben bekövetkezett változásokat a lakóingatlannak is le kell "követnie". Márpedig az immár 5, de az ingatlanpiacon inkább 7 éve tartó válság alatt a biológia nem állt le, ennyi idő alatt a családokba újabb gyerek, gyerekek érkezhettek, a meglévők pedig 5-7 évvel idősebbek lettek. Így nagyobb lakásra, több szobára van szükségük azoknak, akik azt anyagilag is meg tudják engedni maguknak. Ez utóbbit pedig, mármint az anyagi lehetőségek a kamatok csökkenése miatt egyre vonzóbb államilag támogatott hitelek jelentős mértékben szélesíthetik.
A vásárolt lakások méretében statisztikailag kimutatható növekedés a következő időszakban valószínűleg állandósulni fog. A fent jelzett biológia ugyanis az elmúlt időszakban folyamatosan "dolgozott", a statisztikában mégsem lehetett azt kimutatni, hogy a családok nagyobb méretű lakások vásárlásával alkalmazkodnának megváltozott élethelyzetükhöz. Vagyis kivártak egészen a tavalyi évig. A DH szerint ez indokolt is volt, hiszen addig "sem az állami támogatásokról, sem pedig a szűkebb vagy tágabb gazdasági környezetről nem lehetett biztosat mondani, mint ahogy az ingatlanárak továbbesését sem volt egyszerű megjósolni".
Az elemzés szerint azonban 2012-re kitisztult a kép, megjelentek a kormányzati támogatások és az ingatlanárak sem estek tovább. (mfor.hu Ez utóbbinak az FHB elemzése némileg ellent mond, szerintük ugyanis nominálisan 2, reálértékben pedig 7 százalékos csökkenést hozott a tavalyi év.)
A Duna House adatai alapján egyébként nem csak a ténylegesen megvalósult vásárlásoknál, de már a szándékoknál is kimutatható a nagyobb ingatlanok iránti kereslet. Míg korábban, 2011-ben vidéken 20, Budapesten pedig 14 százalék volt, aki a "nagyobb lakásba költözést" jelölte meg motivációs szándékként, addig idén már 25, illetve 18 százalék ez az arány.
mfor.hu