A brit-holland-ausztrál vállalat vezetője, Marius Kloppers azt mondta vasárnap az egyik ausztráliai televízióban, hogy India jelenleg nem tud vasércet exportálni, a konkurencia nagyrészt elhalasztotta a bányaberuházásokat az elmúlt, válságos években, ezért "számottevő új kitermelő kapacitás nem lesz". Úgy vélte, emiatt az árak akkor is magasan maradnak az ellátás szűkössége miatt, ha a kereslet nem növekednék érezhetően.
Az egyik szoros versenytárs, a szintén brit-ausztrál Rio Tinto bányavállalat vezetősége nemrég azt jósolta, hogy a mostani, tonnánként 190 dollár fölötti rekord árak helyett 2014-2015-ben 100 dollár alatti árszínvonal is lehetséges, miután sokfelé befejeződnek a fejlesztések, bővítések.
A világ ötödik legnagyobb piaci tőkeértékű cége, a BHP Billiton a héten 10,52 milliárd dolláros adózott eredményt jelentett kisebbségi részesedések nélkül a tavalyi második félévről, üzleti éve első feléről, 72 százalékkal többet az egy évvel korábbi 6,14 milliárdnál. A meredek javulást a kedvezőbbre fordult világgazdasági helyzettel, az ipari nyersanyagok keresletének és árának emelkedésével magyarázta a jelentés. A bevétel 39 százalékkal 34,17 milliárd dollárra nőtt.
A vezetőség, engedve a részvényesek nyomásának, lemondani látszik a cégfelvásárlások erőteljes folytatásáról, ehelyett 80 milliárd dolláros beruházási tervet hirdetett ötévi szerves fejlődés támogatására.
A BHP Billiton az év végéig újabb 10 milliárd dollárt ad vissza részvényeseinek részvény-visszavásárlás formájában. Legutóbbi, 13 milliárd dolláros visszavásárlási programját 2006-ban hirdette meg a csoport, de ezt 2007-ben a válság előszelére leállította, amikor még 4,2 milliárd dollár volt hátra. A programot tavaly novemberben indították újra, és most bővítették.
MTI