3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A pesszimista nemzetközi hangulatban gyengüléssel indította a napot a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe hétfőn. Délelőttre a mutató 0,5 százalékkal esett vissza, főleg az OTP 1,7 százalékos mínusza húzta lefelé a piacot. A forint ismét gyengült a hét első napján a nyitás után, reggel óta folyamatosan 300 felett volt az euró jegyzése.

A BUX index sem tud szembe menni a nemzetközi tőzsdei hangulattal, a hétfői nyitást követően néhány óra alatt 0,5 százalékot bukott a mutató. A vezető részvények közül a Magyar Telekom tudta magát pénteki értéke felett tartani, a többiek viszont gyengültek. Különösen az OTP 1,7 százalékos esése volt rossz hír a piacnak.

A BUX index délelőttig 11 789 pontra esett vissza, ez 0,55 százalékkal maradt el a pénteki értékétől. A forgalom nagyon alacsony volt, az első néhány órában alig több mint 1 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között.

A blue chipek közül az OTP volt a legnagyobb vesztes a nap első felében, a bankpapírok 1,69 százalékkal estek vissza, 2448 forintba kerültek délelőtt. A Mol 9230 forintos árfolyama 0,43 százalékkal volt alacsonyabb, mint a múlt hét végén, az olajtársaság papírjai várhatóan folytatják majd a lassú lecsorgást. A vezető részvények közül csak a Magyar Telekom tudott javítani a nyitást követően, 0,85 százalékos drágulás után 595 forintba kerültek a távközlési cég papírjai.

Felemás kezdést produkáltak a gyógyszeripar képviselői a Budapesti Értéktőzsdén: az Egis árfolyama stagnált, ugyanúgy 12 400 forint volt, mint pénteken, míg a Richter 0,86 százalékos visszaesés után 27 560 forintért cserélt gazdát.

Gyengüléssel kezdte a hetet a forint is a devizapiacon, a reggeli órák óta szinte folyamatosan 302 forint környékén van az euró árfolyama, ami közel van a magyar deviza mindenkori mélypontjához. Délelőtt 302,21 forintot kellett adni egy euróért a piacon, a dollár 236,99 forintot ért, míg a svájci frank 202,82 forintba került. A forint mellett a régiós devizák is eladói nyomás alá kerültek a nyitás után, a cseh korona és a lengyel zloty is meredeken bukott reggel.

Az amerikai piacok hétfőn szünnapot tartanak, így a tengerentúlról nem lehet fontos hírekre számítani, várhatóan a nap hátralevő részében is maradhat a lassú lecsorgás. Japánban hétfőn reggel jelent meg a negyedik negyedéves GDP-adat, mely éves szinten a vártnál nagyobb, 12,7 százalékos visszaesést jelzett. Ez megadta a negatív alaphangulatot a világ részvénypiacainak.

Nyugat-Európában is lecsorgással kezdték a napot a részvénypiacok. A londoni FTSE a nap elején 0,33 százalékot veszített értékéből, míg a frankfurti DAx 0,41 százalékkal esett vissza a kezdést követően.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!