2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai kormányzat fontolóra vette, hogy megcsapolja az amerikai stratégiai olajtartalékot a magas olajárak leszorítása érdekében - jelentette ki vasárnap az NBC televíziónak William Daley, a Fehér Ház kabinetfőnöke.

"Fontolóra vesszük a lehetőségeket. Ezek közül az egyik a tartalékok felhasználása" - mondta Daley, rámutatva, hogy a tartalékhoz csak nagyon ritkán szoktak hozzányúlni. Hozzátette ugyanakkor, hogy amikor a gazdasági válságból való kilábalást nehézségek fenyegetik, minden lehetséges megoldást számba kell venni.

Az amerikai kongresszus részéről az elmúlt hetekben többször is sürgették, hogy a kormány csapolja meg a 727 millió hordónyi stratégiai olajtartalékot, nehogy a benzinárak elérjék és meghaladják a lélektani határnak számító, gallononkénti 4 dollárt (ez nagyjából a literenkénti 205 forintos üzemanyagárnak felelne meg).

A magas üzemanyagárak alááshatják az amerikai gazdasági fellendülés kilátásait és azokkal együtt Barack Obama elnök 2012-es újraválasztásának esélyeit.

Az olaj pénteken a líbiai válság és a folytatódó közép-keleti tüntetések következtében újabb 3 dollárral drágult, és a New York-i árupiacon a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate amerikai könnyűolajfajta hordónkénti ára meghaladta a 105 dollárt. Az energiahordozó ára 2008 szeptember óta nem volt ilyen magas.

Timothy Geither amerikai pénzügyminiszter a szenátus külügyi bizottságában úgy nyilatkozott, hogy az Egyesült Államok olajellátását nem veszélyezteti a közel- és közép-keleti nyugtalanság, ugyanakkor ő is megemlítette, hogy komoly zavarok esetén a kormány kész lenne a stratégiai tartalékhoz nyúlni.

Az Egyesült Államok stratégiai olajtartalékát, amely jelenleg öt havi exportot tudna kiváltani, az OPEC 1973-1974-es olajembargójára válaszul hozták létre. Komolyabban csak az 1991-es, első öbölháborút megelőző időszakban, valamint a 2005-ös Katrina hurrikán után nyúltak hozzá. 2000-ben, az Irak és a Kuvait közötti feszültség újbóli kiéleződésekor Bill Clinton elnök szintén megnyitotta az olajcsapot.

A stratégiai készletek felhasználása mindhárom esetben csak mérsékelt hatást gyakorolt az amerikai üzemanyagárakra.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!