A pénzintézet részvényeinek árfolyama csak pénteken 9,4 százalékkal, 9 hónapos minimumra (145,20 dollárra) esett. A pénteki zuhanást az okozta, hogy meg nem erősített hírek szerint büntető eljárás indítását mérlegeli a bank által feltehetően elkövetett jelzálogalapú értékpapírcsalás ügyében az igazságügy-minisztérium.
A The New York Times értesülése szerint a büntetőjogi vizsgálat korai szakaszában tart, lehet, hogy nem is lesz vádemelés. A polgári peres eljárást elindító tőzsdefelügyelet (SEC) mindenesetre együttműködik a Szövetségi Nyomozó Irodával (FBI) az ügyben.
A lap egy névtelen forrást idézve arról írt: a bűnvádi vizsgálat már év elején kezdődött a Goldman ügyében, még azelőtt, hogy a SEC elindította volna a polgári peres eljárást.
Guy Moszkowski, a Bank of America elemzője úgy értékelte: a Goldman ereje hosszú távon remélhetőleg nem rendül meg, de rövid távon, amíg a felmerült vádak körüli kérdések nem rendeződnek, a bank részvényei nem fognak jelentősen javulni.
Nemcsak a SEC-vizsgálat várható hatalmas költségéről van szó, hanem arról is, hogy az ügyfelek elfordulhatnak a Goldmantól.
Ahhoz, hogy bűnvádi eljárást lehessen indítani a bank vagy egyes alkalmazottai ellen, az ügyészségnek bizonyítania kell a szándékosságot. A The New York Times arról írt: ha büntető eljárást indítanak a Goldman ellen, azt a bank már csak megtépázott tekintéllyel élheti túl. A kockázatelemzők már most figyelembe veszik ezt a lehetőséget a banki részvények értékelésekor.
Az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) két hete szinte piaci földindulást keltve csalás gyanújával indított eljárást a Goldman ellen. A SEC szerint a bank fontos információkat hallgatott el ügyfelei elől "nem elsőrendű" (subprime) jelzáloghitel-piaci alapú származékos befektetési eszközökkel kapcsolatban, csalárd módon forgalmazva azokat.
MTI/Menedzsment Fórum