4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tovább folytathatja eredményes nemzetközi terjeszkedését a Mol az idei évben. Az olajtársaság az elmúlt hetekben már több sikeres próbafúrásról számolt be, legutóbb éppen hétfőn jelentették be, hogy a pakisztáni Tolanj X-1 kútba a tesztek során napi 462 ezer köbméter gáz áramlott. Mfor.hu összefoglaló.

Két év alatt majdnem dupláztak

Az előző év végén a magyar olajvállalatnál 6 kút fúrása volt folyamatban, 16 kutat tesztelt a társaság és további 6 kutat vizsgáltak,  – derül ki a múlt héten napvilágot látott gyorsjelentésből.

A felfedezéseknek és a horvát INA társaságba konszolidálásának köszönhetően a vállalat mára 143,5 ezer hordónyi olajegyenértéknek megfelelő olajt és földgázt hoz felszínre, ami jelentős termelésbővülés a 2008-as napi 86 ezer hordóhoz képest. A vállalat idén tovább növelheti termelését, még úgy is, hogy a termelés fő bázisának számító magyarországi mezők hozama csökkenőben van.

A vállalat elsősorban külföldön kutat új lelőhelyek után, de a nem hagyományos kitermelés területén hazánkban is folynak kutatások, Derecskén és Békés mellett, továbbá megkezdődött a Dráva menti és zalai feltételezett mezők feltárásának előkészítése is.

Ahová lépek gáz terem

A kutatás fő bázisa azonban a Közel-Keletre tevődött át elsősorban, és a termelés növekedésének is ez lehet a fő bázisa. A szíriai telepek termelése nőhet a legnagyobb mértékben a közeljövőben, ahol a 2009-es napi 4 ezer hordónyi olajegyenérték kitermelt szénhidrogénből két éven belül napi 18-20 ezer hordónyi lehet. A bővülés motorja a Hayan blokk lehet.

A társaságtól érkező újabb jelentések az iraki kurdisztáni próbafúrásokról és azok sikeréről további növekedésre adhatnak okot. A Bijeel-1 kút a tesztelés során közel 4 ezer, a Shaikan-3 pedig 10 ezer hordónyi olajat hozott felszínre naponta.

A térségben a vállalat 2009-ben, az OMW-vel egyidőben szerzet 10 százalék részesedést a Bijeel mezőt és a Khor Mor mezőt birtokló Pearl Petroleum Comapnyban. A Shaikan mezőt birtokló Gulf Keystone Companyval a Mol Kalegran nevű leányvállalata működik együtt, ami a mező 20 százalékát birtokolja.

A magyar vállalat számára a pakisztáni kutatás is kitörési pont lehet. A 2009-ben csupán napi 1400 hordó olajegyenérték szénhidrogént a következő években napi 5 ezer hordóval kívánja növelni a társaság, elsősorban a Tal mezőre támaszkodva. Ebben a blokkban található a legutóbbi nagy felfedezések egyike, a Tolanj X-1 kút 2900 hordó olajnak megfelelő gázt produkált naponta a tesztüzem során. A térség azonban veszélyeket is rejt magában, a vállalat két munkásának meggyilkolása, és másik két alkalmazottjának elrablását követően januárban felfüggesztette a kitermelést a Maramzai mezőn. Az országban található többi Mol létesítmény azonban továbbra is üzemel.

További lehetőségek

A társaság hagyományos, oroszországi termelőtevékenysége is bővül, a felszínre hozott szénhidrogének mennyisége 7 ezer hordónyi olajnak megfelelő mennyiséggel növekedhet naponta, emellett ebben az országban is folytatódik a kutatás az új lelőhelyek után. A horvát INA felvásárlása után a montenegrói állami olajtársaságban lehet stratégiai partner a magyar vállalat, melyet a későbbiek során fel is vásárolna. Ez tovább erősítheti az Adriai-tengeren folyó partmenti kitermelést is.

A magyar olajvállalat emellett még Egyiptomban és Angolában hoz felszínre olajat és több országban foglalkozik további kutatásokkal. A Molnak jelenleg a felsoroltakon kívül még Kazahsztánban, Romániában, Kamerunban, Namíbiában, Ománban és Indiában folynak kutatásai.

A társaság tehát igyekszik túllépni a hagyományos orosz és közel-keleti termelésen, és olyan helyeken is szerencsét próbál, mint Afrika vagy Ázsia. Ennek ellenére a tőkekiadások nagy része továbbra is a meglévő kapacitások fejlesztésére megy, földrajzilag pedig Magyarország és Horvátország mellett továbbra is az orosz és a közel-keleti – elsősorban az iraki és a szír – térségbe áramlik, ám az új lelőhelyek találására szánt pénzek terén már az új térségek is komoly részesedéssel bírnak.

Kosztolányi Bálint

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!