3p

Visszaeséssel kezdett hétfőn a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, mely délelőttre már közel 2,5 százalékkal állt pénteki értéke alatt. Főleg a Mol és az OTP 3 százalék feletti zuhanása húzza lefelé az indexet, a többi vezető részvény egyelőre viszonylag jól tartja magát. A forint közben délelőttre 298 környékére gyengült az euróval szemben.

Nem kezdődött jól a hét a Budapesti Értéktőzsdén, a BUX index az első pár órában már majdnem 2,5 százalékot veszített értékéből. Ez részben azzal magyarázható, hogy a nemzetközi piacokon is negatív volt a hangulat a nap első felében, Nyugat-Európa is mínusszal nyitott.

A BUX délelőttre 12 392 pontig esett vissza, ez 2,45 százalékkal volt alacsonyabb, mint a pénteki záráskor tapasztalt értéke. A forgalom is csökkent az utóbbi hetekhez képest, így átlagosnak volt mondható. A nyitás utáni órákban kicsit több mint 4 milliárd forint cserélt gazdát a részvénypiacon.

A vezető papírok közül elsősorban az OTP és a Mol húzták vissza a BUX-ot, a többiek különböző okból viszonylag jól tartották magukat. Az OTP-részvények délelőttre 2489 forintig estek vissza, ami 4,23 százalékos mínuszt jelentett, ehhez hozzájárulhatott az is, hogy hétfő reggel megjelent elemzésében a svájci UBS eladásra ajánlotta őket. A Mol ára 10 550 forintig esett, ez 3,83 százalékkal maradt el a péntek délutáni szintjétől. Minimális mértékben esett a Magyar Telekom árfolyama, így egyre messzebb van a 600-as lélektani határ. A távközlési papírok esetében a héten még pozitív lehet a hangulat, mivel pénteken lesz az osztalékfizetés fordulónapja.

A Richter pénteken jelentős ugrást mutatott be, miután a Goldman Sachs megemelt célár mellett vételre ajánlotta a gyógyszergyártó papírjait. Hétfőn reggel aztán oldalazás volt jellemző a részvényre, amit az Egis is követett. A Richter délelőtt 28 100 forintot ért, ami 0,67 százalékos gyengülést jelentett, míg az Egis 0,47 százalékos esést követően 11 755 forinton állt.

Rosszul kezdte a hetet a forint, a jelek szerint a vasárnap részletesen ismertetett Bajnai-csomag sem hozta meg a befektetők kedvét ahhoz, hogy a magyar devizát kezdjék vásárolni. Délelőtt 297,85 forintot kellett adni egy euróért, ami körülbelül 0,3 százalékos gyengülést jelentett a magyar deviza számára. A dollárral szemben 229,39-ig esett vissza a magyar fizetőeszköz, míg a svájci frank 196,13 forintot ért délelőtt.


Rosszul indult a nap a nemzetközi részvénypiacok számára is, Nyugat-Európában mindenhol negatív volt a hangulat, és az amerikai határidős jegyzések sem kecsegtettek sok jóval. A londoni FTSE délelőtt 0,7 százalékkal állt pénteki értéke alatt, míg a frankfurti DAX 1,81 százalékot bukott. Régiónkban a varsói tőzsde 1,58 százalékos eséssel kezdte a napot, míg Prágában 0,91 százalékos volt a mínusz délelőttig.

A tengerentúlon a határidős indexek esést jeleztek a délutáni nyitás előtt, addig azonban még változhat a hangulat. A befektetők többsége a nyitás előtt megjelenő Bank of America-gyorsjelentésre vár, mely a pénzügyi szektor utolsó jelentős eredményközlése lesz ebben a negyedévben. Délelőtt a Dow határidős indexe 0,8 százalékos mínuszt mutatott, míg a S&P esetében 0,89 százalékos lehet az esés a kezdéskor.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!