Nem kezdődött jól a hét a Budapesti Értéktőzsdén, a BUX index az első pár órában már majdnem 2,5 százalékot veszített értékéből. Ez részben azzal magyarázható, hogy a nemzetközi piacokon is negatív volt a hangulat a nap első felében, Nyugat-Európa is mínusszal nyitott.
A BUX délelőttre 12 392 pontig esett vissza, ez 2,45 százalékkal volt alacsonyabb, mint a pénteki záráskor tapasztalt értéke. A forgalom is csökkent az utóbbi hetekhez képest, így átlagosnak volt mondható. A nyitás utáni órákban kicsit több mint 4 milliárd forint cserélt gazdát a részvénypiacon.
A vezető papírok közül elsősorban az OTP és a Mol húzták vissza a BUX-ot, a többiek különböző okból viszonylag jól tartották magukat. Az OTP-részvények délelőttre 2489 forintig estek vissza, ami 4,23 százalékos mínuszt jelentett, ehhez hozzájárulhatott az is, hogy hétfő reggel megjelent elemzésében a svájci UBS eladásra ajánlotta őket. A Mol ára 10 550 forintig esett, ez 3,83 százalékkal maradt el a péntek délutáni szintjétől. Minimális mértékben esett a Magyar Telekom árfolyama, így egyre messzebb van a 600-as lélektani határ. A távközlési papírok esetében a héten még pozitív lehet a hangulat, mivel pénteken lesz az osztalékfizetés fordulónapja.
A Richter pénteken jelentős ugrást mutatott be, miután a Goldman Sachs megemelt célár mellett vételre ajánlotta a gyógyszergyártó papírjait. Hétfőn reggel aztán oldalazás volt jellemző a részvényre, amit az Egis is követett. A Richter délelőtt 28 100 forintot ért, ami 0,67 százalékos gyengülést jelentett, míg az Egis 0,47 százalékos esést követően 11 755 forinton állt.
Rosszul kezdte a hetet a forint, a jelek szerint a vasárnap részletesen ismertetett Bajnai-csomag sem hozta meg a befektetők kedvét ahhoz, hogy a magyar devizát kezdjék vásárolni. Délelőtt 297,85 forintot kellett adni egy euróért, ami körülbelül 0,3 százalékos gyengülést jelentett a magyar deviza számára. A dollárral szemben 229,39-ig esett vissza a magyar fizetőeszköz, míg a svájci frank 196,13 forintot ért délelőtt.
Rosszul indult a nap a nemzetközi részvénypiacok számára is, Nyugat-Európában mindenhol negatív volt a hangulat, és az amerikai határidős jegyzések sem kecsegtettek sok jóval. A londoni FTSE délelőtt 0,7 százalékkal állt pénteki értéke alatt, míg a frankfurti DAX 1,81 százalékot bukott. Régiónkban a varsói tőzsde 1,58 százalékos eséssel kezdte a napot, míg Prágában 0,91 százalékos volt a mínusz délelőttig.
A tengerentúlon a határidős indexek esést jeleztek a délutáni nyitás előtt, addig azonban még változhat a hangulat. A befektetők többsége a nyitás előtt megjelenő Bank of America-gyorsjelentésre vár, mely a pénzügyi szektor utolsó jelentős eredményközlése lesz ebben a negyedévben. Délelőtt a Dow határidős indexe 0,8 százalékos mínuszt mutatott, míg a S&P esetében 0,89 százalékos lehet az esés a kezdéskor.