3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Mol 2012-ben gyorsítja Irak Kurdisztán Régiójában a olajkutatásait.

Az Akri-Bijeel blokkban a tervek szerint jövőre több mint 100 millió dollárt költ a megnövelt kutatási, mezőlehatárolási és próbatermeltetési programjára - közölte a Mol a BÉT honlapján szerdán.

Az olajcég bejelentette azt is, hogy a blokkban lévő Bekhme-1 kúton folytatott tevékenységet felfüggeszti. Jelenleg egy - a Mol csoporthoz tartozó Rotary által működtetett -  fúróberendezés végez munkálatokat az Akri-Bijeel blokkban, további kettőt pedig 2012 első negyedévében helyez üzembe. Jövőre a Mol munkaprogramját több kutató és lehatároló kút fúrásával, illetve jelentős szeizmikus munkálatokkal is gyorsítja.

A Mol közleménye ismerteti, hogy 2007 és 2009 között a kutatások során a társaság három-öt szénhidrogén-felhalmozódási lehetőséget talált. Az egyiket az első kutatófúrás 2010 elején alátámasztotta, mivel a Bijell-1 kút a rétegvizsgálat során napi 3.743 hordó kőolajat és napi 99 hordó olajegyenértéken számított gázt termelt. A második kutatófúrás a Bekhme-1, a Bijell-1 kúttól mintegy 20 kilométerre van. Ezt az ötezer méter mélységig fúrt kutat 2010 októbere és decembere között tesztelte a Mol, kereskedelmi forgalomba hozható szénhidrogén nem került a felszínre.

A közleményben a Mol megjegyzi, hogy "a Shaikan és Akri-Bijeel blokkokban lévő, korábban megbecsült és publikált, teljesen higított, kockázatmentes, prognosztikus kitermelhető készletvárakozásain a kúttesztelések eredményei várhatóan nem változtatnak".

A kutatási folyamat során a Mol 2010 novemberében lépett be a második kutatási "alperiódusba", ami 2010. november 6-tól 2012. november 6-ig tart, és célja a blokk további lehetőségeinek feltárása. A tervek szerint két kutatófúrást végeznek. A Bakrman-1 és Gulak-1 kutak fúrásainak rétegvizsgálati eredményei 2012 második felére várhatók.

A következő években történik meg a Bijell találat lehatárolása, amihez 2012-ben négy lehatároló kút fúrását tervezi a Mol az előzetes munkaprogram alapján. Ezeknek a kutaknak az elnevezése Aqra-1, Bijell-2, Qalati-1 és Qandagul-1. Az első, az Aqra-1 lehatároló kút mélyítését várhatóan a jövő év első negyedévében kezdik meg, a tesztelése 2012 második felére valószínűsíthető. A másik három lehatároló kút mélyítésének megkezdése a második félévben várható, tesztelésük pedig 2013 első félévében.

A Mol jelentős méretű szeizmikus mérést kezd a Bijell mező területén, amelyet az olajcég leányvállalata, a GES nevű cég végez 2012-ben. Az ehhez szükséges aknamentesítési munkálatok már megkezdődtek - olvasható a közleményben.

A Bijell-1 kút esetében is tervez próbatermelést a Mol az információgyűjtés érdekében. Az előzetes ütemterv szerint a felszíni létesítmények 2012 harmadik negyedévéig megépülnek olajegyenértéken számolva  maximum napi tízezer hordó kitermelési kapacitásra és mintegy harmincezer hordó tárolásra. A létesítmény első termelési eredményeinek frissített becslése legkorábban 2012 harmadik negyedévének végére várható.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!