A vezető részvények közül a legjobban a Mol teljesített, egy hét alatt 4,04 százalékkal, 20.600 forintra nőtt az árfolyama. Az olajrészvényre jótékony hatással volt, hogy a társaság a várakozásokat jóval felülmúló harmadik negyedéves eredményeket közölt (Több fronton is rekordok dőltek a magyar olajcégnél). A Mol 92,1 milliárd forint nettó nyereséget ért el a július-szeptemberi időszakban, szemben az előző negyedévi 43,2 milliárd forint veszteséggel, és az egy évvel korábbi 12,9 milliárd forint nyereséggel. Az első háromnegyed évben a csoport bevételei 3.096 milliárd forintot tettek ki, ez 37 százalékos emelkedés az egy évvel korábbihoz képest, a 67,9 milliárd forintos kilenc havi profit pedig 11 százalékkal lett kisebb a bázisnál.
Az OTP is jó gyorsjelentést tett közzé, a bankcsoport a vártnál nagyobb, 30,94 milliárd forintos konszolidált adózás utáni nyereséget ért el 2010 harmadik negyedévében (A vártnál kisebb csapás: az OTP-profit harmadát vitte el a bankadó), az első kilenc hónap profitja pedig elérte a 100,7 milliárd forintot, ami 22 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál. Jelentősen csökkent a bank hitelekre képzett céltartaléka, negyedéves szinten 45, az egy évvel korábbihoz képest 21 százalékkal, a harmadik negyedévben 52,6 milliárd forint volt. Ugyanakkor romlott a hitelportfólió minősége: a 90 napon túli késedelmes hitelek aránya 12,4 százalékról 13,2 százalékra nőtt.
Az OTP árfolyama szerdán egészen az 5.078 forintos záróárig esett, pénteken viszont már 5.405 forinton zárt a papír, 111 forinttal, 2,1 százalékkal magasabban az előző heti záróáránál. Az árfolyam hét közepi megingását az okozta, hogy a parlament által elfogadott jövő évi adó- és járuléktörvényekben változott a bankadó (További tabudöntögetést ígér Orbán). A CIB Bank értékelése szerint módosult az adóalapból levonható elemek köre, az adókulcson, valamint az adónemek megnevezésén és összetételén is változtattak. Összességében azonban az egyes hatások kioltják egymást, sem az OTP, sem az FHB adófizetési kötelezettsége érdemben nem módosul.
A héten a gyógyszeripari papírok árfolyamát is megingatta egy tervezett törvénymódosítás, miszerint jövőre megszűnne a k+f költségek leírhatósága a cégek egészségbiztosítási befizetéseiből. A CIB Bank azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy egyelőre ezzel kapcsolatban nem tiszta a kép, a kormány ugyanis nem törölné el ezt a kedvezményt, csak nem az egészségbiztosítási alap terhére lehetne igénybe venni.
A Richter árfolyama 1,22 százalékkal 45.500 forintra nőtt a múlt héten, míg a másik gyógyszeripari részvény, az Egis 3,44 százalékos visszaeséssel, 21.040 forinton fejezte be a hetet.
Gyengült a Magyar Telekom is, 1,34 százalékkal 590 forintra csökkent az árfolyama.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 34 ponttal, 1,67 százalékkal 2.008,12 pontra csökkent a múlt héten.
A heti részvényforgalom 103,7 milliárd forintot ért el, míg az előző héten 127,2 milliárd forint értékben születtek üzletek. Az összforgalom 65 százalékát az OTP részvények adásvétele tette ki. A Magyar Telekom 5,8 százalékkal, a Mol 17 százalékkal, a Richter pedig 7,5 százalékkal részesedett.
MTI