Jórészt a Richternek köszönhetően tudott a pozitív oldalon nyitni a BUX index a hét utolsó kereskedési napján, miután a gyógyszergyár részvényeit vételre ajánlotta a Goldman Sachs. A többi vezető részvény vegyesen teljesített, miközben a forint gyengülésnek indult délelőtt, 293 körül volt az euró árfolyama.
12 702 pontig emelkedett a Budapesti Értéktőzsde BUX indexének értéke délelőttre, ez 0,87 százalékkal volt magasabb a csütörtöki zárásnál. A kereskedés első óráiban több mint 6,5 milliárd forint cserélt gazdát a részvénypiacon a befektetők között, ez egy kicsivel magasabbnak számít az átlagnál.
A vezető részvények vegyesen szerepeltek, főleg a Richter 4 százalék feletti emelkedése javította a képet. Az OTP 2630 forinton állt délelőtt, ez 0,38 százalékkal volt magasabb, mint csütörtökön, míg a Mol 11 100 forintos árfolyama 1,25 százalékos gyengülést jelentett. 1,2 százalékkal ért többet a Magyar Telekom, mint az előző napi záráskor, a távközlési cég papírjaiért 592 forintot adtak.
Erősödni tudtak a gyógyszergyártók a kezdés után, mivel reggel megjelent elemzésében vételre ajánlotta a Richter-részvényeket a Goldman Sachs, a célárfolyam pedig közel 50 százalékkal volt magasabb, mint a jelenlegi szint. A hír hallatán meglódult a Richter, délelőttig 4,59 százalékot javított, így 27 700 forintba került. Ez egy kicsit magával húzta az Egist, mely 1,79 százalékot javított, 11 960 forintba került.
A forint reggel még egy kis erősödéssel nyitott a bankközi devizapiacon, a 291-es szintet is megközelítette az euró ára, utána azonban délelőtt meredek gyengülésbe kezdett a magyar fizetőeszköz. Tizenegy óra előtt nem sokkal már 293,91 forintot kellett adni egy euróért, ami mintegy 0,4 százalékos forintgyengülést jelentett csütörtök délutánhoz képest. A dollárért 224,43 forintot kértek, míg a svájci frank jegyzése 193,01 forinton állt.
A nap második felében fontos makroadatok nem jelennek meg a nemzetközi piacokon, Amerikában azonban jön két fontos vállalati gyorsjelentés, melyek a befektetők érdeklődésére tarthatnak számot. Egyrészt a Citigroup első negyedéves számaira, másrészt pedig a General Electric számai jönnek.
A nemzetközi piacokra is oldalazás, illetve lecsorgás volt jellemző a pénteki kezdés után. Nyugat-Európában az FTSE és a DAX is kicsivel előző napi értékük felett álltak, míg régiónkban a varsói WIG 20 1,7 százalékot veszített, a prágai tőzsde PX 50 indexe pedig 0,68 százalékkal esett vissza.
A tengerentúlon a határidős indexek délelőtt 0,5 százalék körüli mínuszban voltak, de a nap második felében a nyitás előtt még változhat az irány a vállalati eredmények megjelenésével.