3p

A lakást építő cégek 2006-os teljesítményének immár a 82 százaléka tűnt el és a közeljövő még további zsugorodást mutat.

2002-es csúcsán az építőipar a teljes magyar gazdasági teljesítménynek még az 5 százalékára rúgott, tavaly ez az arány már csak 3,1 százalék volt. Ezen belül is drasztikusan csökkent az épületek építése, hiszen a 2002-es 55 százalékos arány folyamatosan csökkent és 2011-ben, az utolsó elérhető statisztika szerint immár csak 49 százalékot tett ki az építőipar teljes teljesítményéből. Ha a ma közölt számok a közeljövőben nem változnak meg, akkor még siralmasabb évek várnak azokra az építőipari cégekre, akik lakásépítésre specializálódtak.

A KSH ma publikált adatai szerint ugyanis az első negyedévben kiadott lakásépítési engedélyek száma 36 százalékkal esett vissza az előző évihez képest. Ilyen mértékű zuhanás mindössze négy negyedévben volt az elmúlt években. 2009 harmadik és negyedik, 2010 második és 2011 első negyedévében ugyanakkor még volt honnan visszaesni, most viszont szinte a "semminek" tűnt el a harmada. A három hónap alatt ugyanis mindössze 1383 lakásépítési engedélyt adtak ki, ami mindössze 7,6 százaléka a 2003-as negyedik negyedéves adatnak (-92,4 százalék !!).

Persze a lakásépítési engedélyek kiadása is mutat némi szezonalitást, de ha ezt éves gördülő értékekkel (az aktuális negyedév és az azt megelőző három negyedév összege) kiszűrjük, akkor is döbbenetesen alacsony értéket kapunk. A mostani negyedévvel záródó 4 negyedév alatt összesen 9837 engedély adtak ki. A pénzügyi válság kitörése előtt igen gyenge negyedévnek számítottak azok a három hónapok, amikor 10 ezer alatt volt a kiadott engedélyek száma. Most négy negyedév alatt nem jön össze ennyi.

A kiadott engedélyek száma értelemszerűen szoros összefüggést mutat a később megépített és átadott, használatba vett lakások számával. Így ha a kiadott engedélyek száma nem ugrik meg a következő három hónapban, akkor a lakásépítők számára a korábbi éveknél is kilátástalanabb lesz az idei év.

Pedig már így is rengeteg cég vérzett el, hiszen – ahogy a fenti ábrán látható is – a 2002-es adathoz képest immár 71 százalékkal csökkent az átadott új lakások száma. Az engedélyeké viszont 80 százalékos visszaesést mutat,  ami - mivel megelőzi az építést és nem is minden engedélyből lesz épület - bekódolja a következő időszak (év, évek) még gyengébb lakásépítési teljesítményét.

A lakásépítő vállalkozások számára nem elég, hogy a piac drámaian összeesett, de a piaci részesedésük is nagy léptekkel zsugorodik. A korábbi évekre jellemző szűk 50 százalék körüli arány (2010 első és harmadik negyedévében számolt évesített adatoknál még 52 százalék is volt), 2013 első negyedévére 28 százalékra csökkent. Miközben az újonnan átadott lakások száma a 2006-os bázishoz képest 73 százalékos zsugorodást mutat, addig amiket a vállalkozók értékesítésre építettek 82 százalékkal esett vissza. Tehát a 2006-os teljesítménynek a 18 százalékán (!!!) van. És ebben a mostani nagyon gyenge építési engedélyszámok még nem is látszanak, azok majd az előttünk lévő időszak további jelentős visszaesését fogják magyarázni.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!