3p

A meghirdetettnél alacsonyabb értékesítéssel zárult magyarországi diszkontkincstárjegy-aukció nem jelent veszélyt Magyarország azonnali finanszírozási képességére, amelyet jelentős külső hivatalos pénzforrások támogatnak, ám ráirányítja a figyelmet arra, hogy Magyarország változatlanul sebezhető a globális befektetői kockázatkerüléstől - áll a Fitch Ratings pénteken Londonban kiadott értékelésében.

A legnagyobb európai hitelminősítő szerint e kockázatkerülést az utóbbi időszakban erősítették az új kormány "téves helyzetmegítélésről tanúskodó" kijelentései, valamint a választások utáni bizonytalanságok a közfinanszírozási kilátásokkal kapcsolatban.

Az üggyel a Financial Times is foglalkozott pénteken piaci és befektetési rovatában, azt írva, hogy sok külföldi befektető "bojkottálta" az ajánlatot az új kormány "ellentmondásos" - Magyarország helyzetét Görögországéhoz hasonlító - kijelentései nyomán.    

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) előző nap 50 milliárd forint értékben hirdetett meg a 2011. június 1-én lejáró, 12 hónapos diszkont kincstárjegyből, amelyre 57,31 milliárd forint értékben tettek ajánlatot az elsődleges forgalmazók. Ezekből az ÁKK a meghirdetett összegnél alacsonyabb, 35 milliárd forint értékben fogadott el ajánlatot.

A Fitch Ratings pénteki londoni értékelésében kiemeli: először történt alulértékesítés azóta, hogy a 20 milliárd eurós IMF/EU támogatási csomag aláírása után Magyarországon újrakezdték az aukciókat. A cég szerint ugyanakkor az alulértékesített kincstárjegy-aukciók nem ismeretlenek a befektetési szintű adósbesorolással ellátott országokban - Magyarország ebbe a kategóriába tartozik -, és a magyarországi eset akár azt is jelezheti, hogy a kormánynak nem volt szüksége a beérkezett vételi ajánlatok elfogadására a teljes meghirdetett összegre a kialakult hozamszinteken.

A Fitch Ratings szerint az aukció időzítése - jóllehet a dátum régóta szerepelt az ÁKK menetrendjében - nem volt jó, tekintettel a kormány előző heti kijelentéseire. A hitelminősítő közölte ugyanakkor: nincsenek aggodalmai aziránt, hogy a magyar kormány képes lesz-e fedezni azonnali likviditási igényeit. A Fitch becslése szerint a nettó magyar kormányzati finanszírozási igény az idén összesen 1077 milliárd forint, a hitelminősítő által várt éves GDP-érték 4,2 százaléka.

A jegybanknál elhelyezett ÁKK-betétek összege jelenleg 874 milliárd forint - a GDP-érték 3 százaléka -, ami jelentős finanszírozási rugalmasságot nyújt. Emellett az IMF-keretből is van még hozzávetőleg 840 milliárd forintnak megfelelő, le nem hívott összeg, amelyhez egy hét alatt hozzá lehet jutni, ha Magyarország tartja magát az IMF-programhoz, és ez több mint elégséges az év hátralévő részére jósolt nettó finanszírozási igény fedezésére - áll a Fitch Ratings pénteki londoni elemzésében.

A Fitch közepes befektetői "BBB" osztályzattal és negatív kilátással tartja nyilván a hosszú futamú magyar szuverén devizaadósságot.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!