3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hitelminősítők kedden ismét rossz osztályzatokat osztottak, ami jelentősen elbizonytalanította a befektetőket. A vesztesek közé került a magyar tőzsde és a forint is.

A hitelminősítők kedden ismét rossz osztályzatokat osztottak, ami jelentősen elbizonytalanította a befektetőket. A vesztesek közé került a magyar tőzsde és a forint is.

Komoly piaci kilengéseket okoztak kedden a Görögországra és Dubajra vonatkozó negatív hitelminősítői lépések, a tőzsdeindexek estek, és a térségbeli devizák, közöttük a forint árfolyama is jelentősen gyengült a hírre.

A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő kedden Londonban bejelentette, hogy megvonta Görögországtól az elsőrendű "A" kategóriás adósbesorolást, a görög közfinanszírozási helyzettel kapcsolatos aggodalmakra hivatkozva. Görögország az első euróövezeti tagállam, amely a közepes befektetői "BBB" sávba kerül át valamely hitelminősítőnél. A Fitch a hosszú futamú görög szuverén adósosztályzat egy fokozattal "BBB plusz"-ra rontotta, további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással. Az euróövezeti tag Görögország törlesztéskockázati díja a keddi osztályzatrontás után Magyarországéval egyező szintre emelkedett a londoni piacon, és az ország államadósi besorolása a Fitch Ratings listáján már csak egy fokozattal jobb a "BBB" szintű magyar osztályzatnál. Előző nap egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's leminősítésre jelölte a görög adósosztályzatot.

Ugyancsak piacmozgató hír volt, hogy a Moody's Investors Service agresszíven leminősített hat, kormányzati ellenőrzés alatt álló nagy dubaji állami cégadóst, többet közülük a befektetésre ajánlott sáv alá süllyesztve. A Moody's a döntést azzal indokolta, hogy a legutóbbi nyilatkozatok alapján nem várható érdemi segítségnyújtás a kormány részéről ezeknek a vállalatoknak.

A leminősítésektől érintett cégek közül a DP World, a világ legnagyobb kikötő-üzemeltetője átkerült a spekulatív osztályzati kategóriába. A Perzsa-öböl mentén fekvő Dubaj november végén sokkolta a piacokat azzal a bejelentéssel, hogy legnagyobb állami vállalatának, a holdingként működő Dubai Worldnek adósságtörlesztési haladékot kért.

A görög visszaminősítés megrendítette a térségbeli devizákat is, az eurót délután 273,53 forinton jegyezték, szemben a hétfő délutáni 269,65 forintos és a kedd délelőtti 269,75 forintos jegyzéssel. A dollár jegyzése kedd délután 185,53 forint volt 1,4745 forintos euró árfolyam mellett. Hétfőn délután 182,11 forinton és 1,4804 euró/dolláron állt a jegyzés.


A visszaminősítés híre az eurót is meggyengítette a dollárral szemben: az árfolyam 1,4770-nél technikai ellenállási küszöböt tört át, amelynek tartós meghaladása megnyithatja az utat az 1,4700-es euró/dollár határ alá.

A viszonylag mérsékelt veszteséggel nyitó európai tőzsdék a hírre jelentősebb veszteségbe fordultak, az FTSE-100 és a DAX-30 index fél háromkor másfél százalékos veszteségben járt. A zloty a 4,07 körüli euró árfolyamról 4,11 környékére, a cseh korona 25,60 körüli euró árfolyamról 25,70 fölé gyengült. (MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!