Öt napig tartó folyamatos emelkedés tört meg hétfőn Amerikában, igaz a veszteség jóval kisebb lett, mint ahogy a nap elején kinézett. A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 0,94 százalékos csökkenéssel 11401 ponton állt meg a nap végén. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 0,36 százalékkal 2612 pontra gyengült, míg az S&P 500-as mutató 0,98 százalékkal 1204 pontra süllyedt.
A tőzsdemutatók múlt heti emelkedése kapcsán az egyik szakértő azt mondta, hogy "nemcsak túlvásároltuk magunkat, hanem túlságosan derűlátóak is voltunk". "Az emberek azzal a reménnyel zárták a hetet, hogy Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter hétvégi európai megbeszélései tisztázzák a Görögországgal és az euróövezet egészével kapcsolatos helyzetet.
A várakozás azonban túlzó volt, egyértelmű választ nem kapott a pénzügyminiszter, és ezért ismét az euróövezet problémái kerültek a figyelem középpontjába" – idézte az MTI Karl Millst, a Jurika, Mills & Keifer Investment Partners elnökét.
Más kérdés, hogy a nap végén erőteljes emelkedést mutattak a vezető indexek azt követően, hogy kiszivárogtak az első hírek arról, hogy a görögök ismét haladékot kaptak, és
közel a megegyezés a hitelezői trojkával.
A Wall Streeten a bizonytalanságok elsősorban a pénzügyi szektornak ártottak, hiszen a nagyobb pénzintézetek papírjai rendre estek. A már a múlt héten is nagy vesztesnek számító UBS tovább folytatta a lejtmenetet, mivel hétfőn olyan hírek láttak napvilágot, hogy
a korábban jelzettnél többet bukhattak a svájciak a felelőtlen brókerük miatt. Érdekesség, hogy eközben az Apple hétfőn is tudott erősödni, és történelmi csúcson zárt a részvénye. Két százalékkal nőtt a meglehetősen sok területen érintett Tyco, miután felröppent az a hír, hogy három különálló társaságra bonthatják a céget.
mfor.hu