A jelenleginél lényegesen erősebb forintra nem számítanak a Raiffeisen Bank elemzői, sőt, szerintük hosszabb távon a gyenge fundamentumok miatt a magyar deviza alulteljesítő lehet a régióban - olvasható a szakemberek elemzésében.
Alacsony forgalom mellett, érdemi változás nélkül zárta az előző hetet a forint. (Ma délutánra viszont 270 fölé gyengült a magyar fizetőeszköz az euróval szemben.) A magyar deviza ezzel a teljesítményével ismét alulteljesítőnek számított a régióban, miközben a lengyel zloty már éves csúcsára erősödött az euróval szemben.
A 266 körüli szintek továbbra is erős támaszt jelentenek az EUR/HUF számára, amivel már két hónapja nem tud megbirkózni az árfolyam. "Ennél lényegesen erősebb forintra nem is számítunk, ennek megfelelően kereskedési ajánlásunk továbbra is érvényben van, tehát a jelenlegi szinteken euró vételt javaslunk" - olvasható a Raiffeisen elemzésében.
Legközelebb jövő héten hétfőn (január 25.) dönt a kamatokról az MNB monetáris tanácsa. Az előző kamatdöntés alkalmával az MT tagjai közül Bánfi (50 bázispont) kivételével mindenki 25 bázispontos kamatvágás mellett szavazott. Várakozásunk szerint a kamatcsökkentés 25 bázispontos ütemben folytatódhat a továbbiakban, annak ellenére, hogy az infláció átmenetileg megugrott decemberben (5,6 százalékra). A kamatdöntéstől tartós árfolyamhatásra nem számítunk.
"Hosszabb távon változatlanul azt várjuk, hogy a gyengébb fundamentumok miatt a forint alulteljesítő lesz a régióban. Véleményünk szerint a lokális hírek inkább kedvezőtlenek lesznek az előttünk lévő időszakban (élükön az idei államháztartással), mindemellett a kockázatvállalási hajlandóság esetleges fordulása esetén is a forint járhat élen a gyengülésben. Márciusi árfolyamra adott várakozásunk 285" - emelik ki az elemzők.
Technikailag a forint az előző heti állapotához képest semmit sem változott. Továbbra is egy nagyon szűk (266,5-269) sávban oldalazik. Mindez a szélesebb 265-280-as sávban történik. Az 50 napos mozgóátlag (zöld) 1 százalékra van az árfolyamtól, amely az első számú akadály lehet a gyengülés irányába. A technikai indikátorok döntő többsége fordulós jelet adott és erős divergenciát mutatnak, amelyek mind a forint gyengülését vetítik előre. Sajnos ezek az állapotok az indikátorokban fennmaradhatnak még egy darabig jelentősebb forint reakció nélkül. Az erősödés irányába a 266,5 mellett a 265 valamint a 262 jelentik a következő ellenállási szinteket.
A svájci frank piacán a befektetők figyelme egyelőre a jegybankra koncentrálódik, az utóbbi napokban többé-kevésbé mozdulatlan volt a frank árfolyama. Hosszabb spektrumon nézve a frank kissé alulértékelt a többi fejlett piaci devizához képest, ami természetesen a jegybank korábban jellemző aktív intervenciós politikájának, valamint kisebb mértékben a világszinten is rendkívüli alacsony kamatoknak köszönhető - emelik ki a Raiffeisen elemzői.
Az elemzők továbbra is úgy gondoljuk, hogy egy erősödő valutával nehezen birkózna meg az alpesi gazdaság, ily módon intenzív felértékelődés esetén a jegybank újabb intervenciót tenne, először verbális, majd akár közvetlen piaci ügyletet is.
"Az euró alatt továbbra is rezeg a léc, a görög adósságszolgálattal kapcsolatos félelmek változatlanul nyomás alatt tartják a közös európai fizetőeszközt" - emelik ki a szakemberek a közös európai valutával kapcsolatban. Az EUR/USD ennek köszönhetően másfél heti mélypontra esett, és egyelőre a 200 napos mozgóátlag környékén (1,4293) tartózkodik, amely az előző hónapban fokozatosan felfelé tolta az árfolyamot. A 200 napos áttörése esetén megnyílna a tér további mélységek elérésére az EUR/USD számára, amit segíthetnek az euróövezet tagállamainak adósságszolgálatával kapcsolatos negatív hírek, illetve befektetői hangulat romlása és a tőkepiacok korrekciója (az dollárban felvett hitelek visszafizetésén keresztül).