3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hozzávetőleges becslés szerint a lakásállomány körülbelül 10 százalékát fogja érinteni az ingatlanadó, amelynek mostani formája szelídebb a néhány héttel ezelőtt beharangozott terveknél. Noha az adó mértéke is alacsonyabb lesz a korábban vártnál, vitás helyzetek alakulhatnak ki a 30 és 50 milliós értékhatárok közvetlen közelében árazott ingatlanok esetében. Sok településen szinte senkinek nem kell majd ilyen jellegű adót fizetnie, Budapesten azonban a családi házak jó része érintett a kérdésben – áll a Duna House gyorselemzésében.

A vagyonadó részeként bevezetni tervezett adónem elsősorban a családi házak tulajdonosait érinti, valamint a fővárosban, illetve egyes vidéki nagyvárosokban található központi fekvésű, illetve nagy alapterületű, luxuskivitelű társasházi lakásokat, de egyes üdülőkörzetekben, mint például a Balatonnál vagy éppen Szentendre környékén is jócskán lehet 30 millió forintnál drágábban kínált ingatlanokat találni. Lakótelepi lakás viszont aligha kerül majd az adó hatálya alá.

Van, ahol már 50 m2 is elég

A fővárosi átlagos kínálati négyzetméterárak alapján egyes kerületekben nem is kell túl nagy lakással rendelkezni ahhoz, hogy az ingatlan adóköteles legyen. A 450 ezer forint körüli átlagárral bíró I. II, illetve V. kerületekben egy jobb állapotú és fekvésű, kb. 70 négyzetméteres lakás matematikailag már túllépi a 30 milliós forgalmi értéket – természetesen ezt a fekvés, az állapot és a lakás egyéb tulajdonságai akár jelentősen is módosíthatják felfelé vagy lefelé. Hasonló a helyzet a budai elitebb környékeken is, ahol a jellemzően 6-700 ezer forintos négyzetméterárnak köszönhetően már egy kisebb méretű ingatlan is adóköteles lehet.

Erőteljesebben érinti majd az adó a fővárosi, és a felkapottnak számító Nyugat- és Észak-budai agglomerációban található családi házakat is, melyek kínálati ára az esetek döntő többségében jelenleg is 30 millió forint felett van, és egyes Balaton-parti ingatlanokat is. Kevésbé ugyan, de a vidéki nagyvárosok központjában található egyes lakások, illetve nagyobb alapterületű, jó állapotú családi házak is adózni fognak.

Kérdés az érték

Az aktuális elképzelések szerint konkrét értékbecslés nem történik majd az egyes ingatlanoknál (noha Magyarországon évek óta hiányzik az ingatlankataszter), ehelyett a luxusadónál alkalmazott értékövezetekhez hasonló megoldást vezet be a jogalkotó. Ennek hátránya, hogy egy-egy épületen belül is egészen eltérő lehet az ingatlanok értéke (elég mondjuk egy Duna-parti társasház két különböző oldalára néző lakásokra gondolni).


Leginkább az értékhatár közelében árazott ingatlanok tulajdonosait érintheti majd az úgynevezett „ellenbizonyítás lehetősége”, amivel adott esetben elérhetik, hogy az ingatlan adózási szempontból becsült értéke a 30 vagy éppen 50 milliós határ alá kerüljön – ezzel egy éppen 30 millió forintot érő lakásnál évente kb. 100 ezer forintot lehet megspórolni, ám kérdés, mennyi az értékbecslés költsége.

Nem várható hirtelen átrendeződés

Hirtelen és gyors piaci átrendeződésre az új adónem kapcsán egyelőre nem lehet számítani – jelzi a Duna House, ám előfordulhat, hogy egyes vevők két hasonló paraméterű ingatlan közül az adómenteset választják majd. Arra azonban szinte biztosan nem kell számítani, hogy tömegesen költöznek majd kisebb lakásba, vagy olcsóbb környékre az érintett ingatlanok tulajdonosai – áll az elemzésben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!