EUR/HUF: Nemcsak a piaci szereplők voltak megosztottak az alapkamat alakulását illetően, hanem a Monetáris Tanács tagjai is. Nagy valószínűséggel ismét a külsős tagok akarata érvényesült a döntés meghozatalakor, a „régiek” ellenében.
Az még kérdéses, hogy az MNB-ben egyfajta paradigmaváltás megy-e végbe a monetáris politikát illetően, és az eddigi inflációs célkövetést felváltja-e valami deklaráltan más. A kérdés azért sem
mellékes, mivel az MNB törvényi kötelezettsége az inflációs célkövetés, akárcsak az összes uniós jegybanknak.
Amennyiben ebben változás állna be, akkor nem csak a piac, de az EKB reakciójára is számítani lehet. A 25 bázispontos csökkentés bejelentése után volt némi rövid távú kilengés az árfolyamban, de
az akkor éppen javuló piaci hangulat támaszt adott a forintnak. Így az amerikai kereskedésig, az euró erősödésével párhuzamosan a 283-as szint közelében folyt a kereskedés.
A csökkenő carry-trade hatás, az MNB látványos megosztottsága, a jegybanki cél lehetséges változása, a csökkenő GDP, a megugró infláció és a bizonytalan IMF/EU-s tárgyalások kimenetele, mind-mind sebezhetővé, kiszolgáltatottá tehetik a hazai devizát a nemzetközi hangulat változásának. Ez látható volt tegnap is, amikor a régiótól leválva gyengültünk.
A délutáni jókedv is csak a gyengülést akadályozta meg, de a ma reggelre, amikor a nemzetközi hangulat ismét borongóssá vált, már 285,5 közelébe gyengült a forint, ami közel háromhetes csúcs.
EUR/USD: Múlt hét végén még arról szóltak a hírek, hogy jó úton haladnak a görög költségvetési folyamatok. Tegnap már arról, hogy nem jól haladnak, és közel 30 milliárd eurós lyukat kellene befoltozniuk, és már a pénzügyminiszter is szkeptikus a gazdaság kilátásait illetően. Spanyolországban immár nem csak a tervezett megszorítások reformintézkedések miatti tüntetések
okoznak gondot, de felerősödtek a Katalónia elszakadását követelő hangok is.
Tegnap az EKB elnöke, Berlinben tett gesztusokat a német gazdasági, politikai szereplőknek: kiemelte, hogy megérti a fenntartásaikat az EKB lépéseivel kapcsolatban. Kérdés, hogy ez
lecsillapítja-e a kedélyeket. A németek nem támogatják teljes körűen az EKB utóbbi lépéseit, szerintük azok nem egyeztethetők össze a központi bank eredeti mandátumával, és csak leveszik a politikusok válláról a terhet.
A fenti gondok ma reggelre 1,29 alá gyengítették az eurót, a következő fontos szint 1,2855 lehet.
CHF/HUF: A ismét felerősödő európai problémák hatására az 1,21-es szint alá került a frank, ami a gyengülő forinttal kombinálva 236-os árfolyamokat eredményez.
mfor.hu