EUR/HUF (270,00– 272,20): Tegnap végre megtudtuk a neveket, kettőt a négyből. A piac a parlamenti meghallgatáson elhangzottak és a jelöltek nyilatkozatai alapján - miszerint a jelenlegi kamatszintet megfelelőnek tartják - kedvezően fogadta a hírt. A Parlament jóváhagyta az új tagokat, bár csak március 21-től lesznek a tanács tagjai, de ez az MT menetrendszerinti működését nem veszélyezteti, mivel a következő kamatdöntő ülés csak 28-án lesz. Simor András jegybankelnök tegnapi nyilatkozatában újra kihangsúlyozta, hogy nem mond le mandátumának 2013-as lejárata előtt. A forint tegnap egy szűk sávban mozgott, sem a nevek, sem a délután közzétett meglepően magas költségvetési hiány nem okozott elmozdulást.
A februári hiánnyal (437 milliárd forint) két hónap alatt összejött az éves hiánycél több mint 81 százaléka! Ez nem gyengítette a kurzust, a piac bízik a Széll Kálmán terv megvalósításában, és tarthatónak látja a felvázolt makropályát. A ma reggeli ipari termelési adat 13,6 százalékos növekedést mutat, szemben a 9,5 százalékos várakozásokkal. Az adat publikálása után a forint egy pillanatra 271-es szint alá erősödött, de hamar visszatért 271-272 közé. Mai napon sem számítunk számottevő mozgásra, az oldalazásé lesz vélhetően továbbra is a főszerep.
EUR/USD (1,3890 – 1,3990): Ma reggel enyhe dollár erősödés bontakozott ki, egyre távolabb az 1,40-es szint. Korrigált az olaj, és az arany, plusszban a tőzsdék, kicsit enyhült a kockázatkerülés. A csütörtöki Trichet nyilatkozat alapján az EU elkönyvelten átáll a restriktív kamatpolitikára, ami szöges ellentéte a FED jelenlegi (és hangsúlyozottan fennmaradó) expanzív politikájának. A kamatpolitikák szembenállása hozzájárul a dollár gyengüléséhez, ami nem csak az euróval, hanem más devizákkal szemben is megfigyelhető. A dollár általános leértékelődése újra megkérdőjelezi a zöldhasú válság előtt még vitathatatlan vezető tartalékdeviza szerepét. Kína persze feszegeti a kérdést egy ideje, de ha trendszerűen fennmarad a megkezdődött folyamat, a dollár elveszítheti elsőszámú értékmérő szerepét és kialakulhat egy többpólusú devizarendszer. Anno az Unio is azért alakult, hogy Európa egységes gazdasági hatalomként harmadikként beékelődjön a két pólust alkotó USA és Japán (ma már inkább Kína) közé. Nem lenne meglepő, ha a devizapiacon is hasonló erőviszonyok alakulnának ki. Ma sem lesznek fontos adatok, hangulat vezérelt kereskedést láthatunk ma.
CHF/HUF (207,40 – 209,65): A tegnapi mérsékelt frankerősödés ma reggelre erős gyengülésre váltott, így továbbra is 210 alatti összeget kell adni az alpesi deviza darabjáért.
mfor.hu