Komoly keresletet generálhat az elkövetkező években a hazai ingatlanpiacon az a több százezer külföldön dolgozó magyar, aki euróban kapja a fizetését; nem mindegy azonban számukra, hogy milyen finanszírozást választanak az ingatlanvásárláshoz – hívja fel a figyelmet az OTP Lakáslízing Zrt. legfrissebb piaci helyzetjelentésében.
A cég megítélés szerint jelenleg több tényező is serkentheti a külföldön dolgozó magyarok itthoni lakásvásárlását: alacsony szinten mozognak az árak az ingatlanpiacon, míg a forint viszonylag gyenge árfolyama növelheti az eurós fizetések vásárlóértékét. Emellett nagyon kedvező finanszírozási lehetőségek is megjelentek a piacon, amelyek kifejezetten előnyösek lehetnek az eurós jövedelemmel rendelkezők számára.
"A hazai ingatlanpiacra jelenleg jellemző viszonylag alacsony árszint nagyon csábító lehet azok számára, akik stabil, eurós fizetéssel rendelkeznek” – mondja Virág Attila, az OTP Lakáslízing Zrt. vezérigazgatója. A külföldön élő magyarok mellett jellemzően a határ közelében lakó ingázók tartoznak e körbe, de egyes cégeknél, valamint nemzetközi szervezeteknél is előfordulhat, hogy az uniós devizában kapja valaki a fizetését annak ellenére, hogy Magyarországon dolgozik. Virág Attila meglátása szerint a közelmúltban külföldre szegődött magyar munkavállalók egy-két éven belül jelenhetnek meg már igazán nagy számban a hazai ingatlanpiacon, addigra gyűlhet össze sokuknak akkora eurós megtakarítása, amelyet önerőként fel tudnak már használni ingatlanvásárlásnál.
"Az eurós jövedelemmel rendelkezőknek azonban különösen körültekintőnek kell lenniük a megfelelő finanszírozás kiválasztásában, különben rosszul is járhatnak” – mondja Virág Attila, az OTP Lakáslízing vezérigazgatója. Elmondása szerint a forint alapú finanszírozás például kedvezőtlen választás lehet az eurós jövedelműek számára. „Egyrészt a forint alapon jóval magasabbak a kamatok, azaz drágább a finanszírozás, ráadásul még az árfolyamkockázattal is kell számolniuk" – magyarázza. Meglátása szerint az eurós finanszírozás hazai terjedését az is segítheti, hogy egyre több beruházó hirdeti meg euróban is az új lakások árát, illetve a használt ingatlanok esetében is egyre gyakoribb, hogy az uniós devizában is szerepeltetik az árat.
"Az eurós jövedelmű magyarországi ingatlanvásárlók az ingatlanpiac mellett a lakáslízing-piacot is fellendíthetik" – véli Virág Attila. A lízingpiacra emellett az új lakást keresők lehetnek pozitív hatással, emellett a mikro és kisvállalatok területén számítanak bővülésre az idén. A lakáslízing egyébként 2005 óta létezik Magyarországon, a jelenlegi állomány 50 milliárd forintot tesz ki, a piac felét mondhatja magáénak az OTP Lakáslízing Zrt.
mfor.hu