EUR/HUF (288,00 – 291,50): A forint tegnapi mozgása ismét rácáfolt az eddigi dogmákra, a dollár erősödésével párhuzamosan a forint is odatette magát. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a feje
tetejére állt volna a világ, valószínűleg csak a karácsony környéki gyengülését dolgozgatja le a forint a pozíciózárások miatt, de még így is több mint 2,5 százalékkal van gyengébb szinteken a december eleji árfolyamokhoz viszonyítva.
A gyengébb kurzusnak a következő MNB elnök személyét övező bizonytalanság lehet az oka. Amíg ez ügyben nem oszlik a köd, illetve nem lehet biztosat tudni a jövőbeni monetáris preferenciákról, addig maradhat a nagyobb volatilitás és a sérülékenység.
Az erősödést, ahogy az várható volt megfogta a 288-as szint, és a mai délelőtt ismét a gyengülés jegyében telik, ismét 290,50 körüli árfolyammal. Hazai adatok híján továbbra is a nemzetközi adatok, és a hangulat lehet a meghatározó a mai nap mozgását tekintve a 288-292-es sávban.
EUR/USD (1,2930 – 1,3070): Mozgalmasan kezdi az évet a legfőbb devizapár. Az elsején elfogadott megállapodás miatti heves dollárgyengülést, tegnap a jó makroadatok és a FED jegyzőkönyvének nyilvánosságra hozatala után még nagyobb erősödés követte.
A már említett FED jegyzőkönyv szerint egyre több a héja a FED nyíltpiaci bizottságában, és ha a nullás kamathoz nem is, de a QE3-hoz hamarabb hozzányúlhatnak, mint azt bárki gondolta volna. A jelenlegi program nyíltvégűsége miatt nemrég még QE végtelennek hívott QE3 lehet, hogy az év végén kivezetésre kerül, vagy csökkentik a jelenleg havi 85 milliárdos keretösszeget.
Bár a program hatásosságát a FED elismeri, de a hatalmasra duzzadt mérlegfőösszeg kezelésének már nagyok a költségei és a kockázatai is. Ugyanakkor a FED szerint az amerikai gazdaság kilábalása jobban alakul a vártnál.
A dollár erősödését mindkét tényező okozhatja: ha a FED tényleg szűkíti a likviditást, akkor a piacok óvatosabbá válhatnak, jobban meggondolják, hogy hova, mibe fektetnek, és a dollár, mint menedékdeviza szerepe felértékelődhet. A gyorsabb amerikai kilábalás és az euró zóna problémái már önmagában is dollárerősítő tényezők.
Ma folytatódik az adatdömping: az NFP index, illetve a munkanélküliségi ráta a két legfontosabb, mivel a munkaerőpiac helyzetének alakulása van deklaráltan a legnagyobb hatással a FED döntéseire. Ezek mellett az ipari megrendelések alakulása és a szolgáltató szektor ISM indexe csak statisztaszerephez juthat. Rövidtávon az 1,2900 - 1,3100-es sáv lehet jellemző.
CHF/HUF (238,00 – 242,00): A szűk sávban mozgó EUR/CHF árfolyam mellett a forint teljesítménye határozta meg az árfolyam alakulását. A hazai deviza erősödésének hála, 238,20 környékén is
járt az árfolyam tegnap, és még ma reggel is 239 közelében kezdjük a napot. Ha a forint továbbra is jól teljesít, akkor van esély 240 alatti záró szintre is, amire karácsony óta nem volt példa.
mfor.hu