Elmúlt a vihar, a hét második felében a forint euróval szembeni árfolyama visszatért, ha nem is a korábbi árfolyamsávba, de legalábbis a 310 alatti szintekre, áll a Raiffeisen heti elemzésében. Pedig a hét még újabb és újabb rekord ‐ gyenge szintekkel indult (314 fölötti EUR/HUF). A hazai gazdaságpolitika igyekezett tudomást sem venni a gyengülésről, és végül a nemzetközi piac megnyugvása szükségtelenné tette a verbális intervenciót.
A Beszerzési Manager Index (BMI) 57 pont fölötti szintre ugrott és a megelőző héten az EU Bizottság által közölt ESI hasonlóképpen rekord magasságban jár. Ennek ellenére a héten közölt statisztikai adatok a hazai gazdaság szerényebb teljesítményéről tanúskodnak – a fejlett gazdaságokban megszokottnál lazább a kapcsolat a hazai előretekintő indikátorok és a ténylegesen mért gazdasági adatok kötött. Decemberben a kiskereskedelmi forgalom bővülése 2,3 százalékos volt csak (novemberben már 4 százalék fölötti bővülést mért a KSH); az ipari termelés éves összehasonlításban növekedett ugyan, de immáron harmadik hónapja zsugorodik. A külkereskedelmi egyenleg tovább bővült (éves szinten a többlet 7,3 milliárd euró körül alakult). Januárban az államháztartásban jelentékeny hiány jött össze (75 milliárd forint).
Az előttünk álló héten a pénteki inflációs és GDP adat lesznek a központban. Az infláció a Raiffeisen elemzőinek várakozása szerint kereken nulla százalék lesz, azaz a fogyasztói kosár pontosan ugyanannyiba került idén januárban, mint tavaly januárban (volt ami olcsóbb lett, volt ami i drágább). A tavalyi utolsó negyedévben számításaink szerint a GDP 2,3 százalékkal bővült éves alapon, míg 2013 egészében 1,1 százalékkal. Idén további javulásra számítunk, kettő százalék körüli gazdasági növekedést várunk.
A Richter volt a hét vesztese
Harmadik csökkenő hetét regisztrálta az index, amire nem volt példa március óta. A Richter zuhanásának köszönhetően tört a 2012 szeptemberétől számított enyhe emelkedő trendvonal is. Azonban a hirtelen esés következtében március vége óta nem látott mértékben túladottá vált a piac. A 18000 pont és a 17850 pont erős támaszt nyújtanak. Az utóbbi alatt legutoljára 2012 szeptembere előtt kereskedett az index. A forgalom a csökkenésben szerencsére egyáltalán nem volt kimagasló, a negyedéves átlag alatt maradt. Emelkedés esetén az indexnek a 100 hetes mozgóátlagot (18377) kellene bevennie, hogy visszatérjen a 18330-18830 pont közötti sávjába.
A hét vesztese egyértelműen a Richter volt, aki várakozásoktól elmaradó nyereséget és borúlátó (csökkentett árbevételi prognózis) kilátásokat fogalmazott meg. A gyorsjelentésre több elemzőház gyorsan leminősítette. A papír egy hét alatt 14 százalékot zuhant, október eleji szintekre. A heti forgalom legutoljára 2006 októberében volt magasabb az MSCI index eseményeket és átkötéseket nem számolva. Több csökkenő trend tört, de az április végétől számított még életben van. Támaszt a 200 napos mozgóátlag (3908) nyújt majd 100 forintosával lefelé. A Raiffeisen elemzői úgy gondolják, hogy a papír rendkívüli mértékben túladottá vált. Hosszú távon magasabb értékekre számítanak.
Az OTP esetében 2 hét csökkenés után emelkedést kaptunk, ami egyben egy belső hét is volt. (támasz 4114 forint, ellenállás 4305 forint). A 4200/4150 forint jelentős támaszt képvisel egészen 2012-ig visszamenőleg. A forgalom sajnos 5 hétnyi emelkedés után visszaesett negyedéves átlag alá, így csökkent az emelkedő hét jelentősége. Rontja a további drágulás esélyeit, hogy 3 hete egyre alacsonyabb csúcspontokat rajzol ki az index. Emelkedés esetén a 4300 forint (13 napos mozgóátlag) és a 4350 forint (50 napos mozgóátlag) akadályoz.
A Mol esetében újabb csökkenő hete kaptunk, amivel a tavalyi mélypontokat is sikerült meghaladni. Így 2009 augusztusa óta nem látott szintekre érkeztünk. A forgalom itt is negyedéves átlag alatti volt. Miután az év fordulónál nem sikerült a 14500 forintos szinteket meghaladni és most az árfolyam "kivette" a tavalyi mélypontokat félő, hogy újabb lefelé kör veszi kezdetét, ami 12500 forintra vagy akár 11600 forintra is mutathat. Itt 4 hete látunk egyre alacsonyabb csúcspontokat. Emelkedésben elengedhetetlen a 14000 forint meghaladása.
A Magyar Telekom újabb csökkenő hetet regisztrált, a negyediket az elmúlt 5 hétből. A forgalom az év második legalacsonyabbja volt. Pozitívum, hogy a 300 forintos támaszt nem törte át, de az emelkedéshez szükséges lenne a január eleje óta tartó csökkenő trend megtörése és a 310 forint fölé kapaszkodás. A jövő héten nem ülésezik jegybank és az amerikai gyorsjelentési szezon is a végéhez közeledik így a Raiffeisen elemzői szerint enyhülhet a volatilitás.
A feltörekvő piaci aggodalom még nem múlt el, de a veszély már csökkent. Ahogy a heti részvénypiaci grafikonunkból is látszik rendkívüli lehetőségek mutatkoznak, akár a hazai piacon is.
mfor.hu