Megugrott az euró és a forint
A világ öt vezető jegybankja (a Fed, az Európai Központi Bank, a kanadai, a svájci, és a japán jegybank) szerdán magyar idő szerint délután kettőkor jelentették be, hogy az amerikai nemzeti bank 2013-ig dollár swap keretében a korábbinál kedvezőbb szinten biztosít dollárlikviditást. A hír azonnal heves piaci reakciót váltott ki a piacokon, az euró szárnyalásba kezdett a dollárral szemben és a tőzsdék is megugrottak.
Az euró húzta magával a forintot is, így a magyar deviza is jelentősen erősödött. Késő délután 304,10 forintot kellett adni egy euróért, ami több mint másfél százalékkal volt alacsonyabb a tegnapi szintnél. Ha pedig azt vesszük figyelembe, hogy reggel 312 felett is járt a jegyzés, akkor még nagyobb volt a hirtelen erősödés. A dollárral szemben 226,31-ig szárnyalt a hazai fizetőeszköz a korábbi 230 feletti szintekről, míg a svájci frank 248,79-es értéke szintén jelentősen elmaradt a reggeli 255-től.
Az euró a tegnapi 1,3340 körüli értékről reggelre 1,33 alá esett vissza, majd délután az összehangolt intézkedések hatására 1,3461-ig ugrott meg az euró a dollárral szemben. A közös valuta a svájci frankkal szemben 1,2256-nál állt délután.
A korábbinál kedvezőbb dollárlikviditás azért is nyugtathatta meg a piacokat, mert az utóbbi hetekben többször is arról pletykáltak, hogy nagy európai, elsősorban francia bankok híján vannak a dollárnak, ugyanis az amerikai pénzintézetek nem tekintik őket elég biztos partnernek, ezért óvatosan üzletelnek velük.
A dolláréhséget jól szemlélteti a V_P keddi írásában található chart, mely szerint a dollárhoz jutás költsége már a "Lehman-időket" idézte.
Korábban egyébként volt már hasonló megállapodás: a világ jegybankjai szeptember közepén is a dollárlikviditás növeléséről állapodtak meg, akkor pár napos pozitív reakció után ismét a félelmek lettek úrrá a piacokon.
A részvénypiacok is megörültek a hírnek
A Budapesti Értéktőzsde BUX indexe a reggeli két százalékos mínusz után a nap végén 4,12 százalékkal zárt keddi értéke felett, ez 17 634 pontos értéket jelentett. A forgalom átlagosnak volt mondható, a nap végére majdnem 20 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között.
A magyar blue chipek a Richter kivételével javítani tudtak, a nap nyertese az OTP lett, mely meg sem állt 3300 forintig. A bankpapírok 3334 forintos záróárfolyama 6,35 százalékkal volt magasabb a keddinél. Eközben a Mol 5,17 százalékkal ugrott feljebb, 18 720 forinton zárt, míg a Magyar Telekom 517 forintos árfolyama 17 forinttal volt magasabb a tegnapinál. Meglepő ugyanakkor, hogy a kisebbik bankpapír, az FHB viszonylag magas, 210 millió forintos forgalom mellett 3,2 százalékkal visszaesett.
A gyógyszergyártóknak felemás napjuk volt, hiszen a Richter ugyanúgy 34 000 forintba került, mint tegnap, míg a szektortárs Egis 5,71 százalékos drágulás után 18 500 forinton cserélt gazdát.
A vezető nemzetközi piacok is kitörő örömmel fogadták a hírt, a londoni FTSE nem sokkal a zárás előtt 3,52 százalékkal állt tegnapi értéke felett, a párizsi CAC 40 index 4,52 százalékos szárnyalásban volt, míg a frankfurti DAX 5,51 százalékos pluszt mutatott. Régiónkban a varsói WIG 20 4,29 százalékkal ugrott meg. A Wall Streeten is széttépték a részvényeket a nyitás után, az első pár órában a Dow 3,77 százalékos, a S&P pedig 3,74 százalékos ugrást mutatott be.
Kötvénypiac
A pozitív hangulat szerencsére a magyar kötvények másodpiacára is kiterjedt, a hozamok 18-47 bázisponttal estek. Mind a 3, mind az 5, mind pedig a 10 éves államkötvények hozama így újra 9 százalék alá süllyedt.
mfor.hu