A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 0,54 százalékkal, 72 ponttal 13486 pontra erősödött. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 1,40 százalékkal, 43 ponttal 3137 pontra nőtt. Az S&P 500-as mutató 0,95 százalékkal, 14 ponttal 1447 pontra nőtt.
Az amerikai munkaügyi minisztérium által csütörtökön közzétett adatok szerint a szakértői várakozásoknál nagyobb mértékben, július óta legalacsonyabb szintre csökkent az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma a múlt héten az Egyesült Államokban. A munkanélküli segélyért először fordulók száma 26 ezerrel 359 ezerre esett a szeptember 22-ével záródott héten.
Nem volt ugyanakkor ilyen kedvező a második negyedéves amerikai GDP mutató, melyet az utolsó felülvizsgálat után korábbi 1,7 százalékos növekedésről 1,3 százalékra módosították. Kedvezőtlen hír volt az is, hogy az Egyesült Államokban 13,2 százalékkal csökkent a tartós fogyasztási cikkek rendelésállománya augusztusban.
Javított az amerikai befektetői hangulaton, hogy Spanyolország jelentős, egyebek között 40 milliárd eurónyi kiadáscsökkentést tartalmazó kiigazítási csomagot jelentett be annak érdekében, hogy tartani tudja a jövő évi költségvetési hiánycélját. A befektetők azonban óvatosan fogadták a hírt, mivel a lépést akként is lehet értelmezni, hogy a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy ne kelljen mentőhitelt kérnie nemzetközi hitelezőktől.
Nyugtatólag hatott ugyanakkor a piacokra Olli Rehnnek, az Európai Bizottság pénzügyi biztosának közleménye, amelyben üdvözölte a spanyol bejelentést és elmondta: a lépések túlmutatnak az Európai Unió által kért intézkedéseken.
Paul Mendelsohn, a Windham Financial Services elemzője azonban optimistán nyilatkozott: "Spanyolország mindent megtesz, amit az EU akar, és ezzel egy mentőcsomagot készít elő". Már csak az a kérdés, hogy képesek-e kordában tartani a lázongó régiókat, és fenn tudják-e tartani a politikai stabilitást - tette hozzá.
MTI/mfor.hu