5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nagy Britannia a kilépés mellett döntött az uniós tagságról tartott csütörtöki népszavazáson, ami pánikot okozott péntek reggel a piacokon: a tőzsdeindexek zuhantak, a font 31 éves mélypontra, a forint pedig a 321-es szint fölé gyengült az euróval szemben. Néhány órával később azonban kissé mérséklődtek a veszteségek, a piacok megnyugtatása érdekében megszólalt az Európai Központi Bank, a Bank of England, valamint az Európai Bankföderáció is, a Magyar Nemzeti Bank pedig jelezte, hogy minden eszköze megvan a pénzügyi stabilitás folyamatos fenntartására.

Péntek reggel nyolc óra után jelentették be hivatalosan, hogy a kilépést pártoló tábor nyerte meg a brit EU-tagságról tartott népszavazást, a kilépésre több mint 17,4 millióan, a bennmaradásra 16,1 millióan voksoltak.

Az eredmény megrázta a piacokat, csütörtökön ugyanis a közvéleménykutatások még az uniós tagság melletti szavazatok többségét jelezték előre, így a befektetők elkezdték "kiárazni" a Brexitet, kedvező nemzetközi hangulatban erősödtek a tőzsdeindexek.

Ezt követően pénteken zuhanással nyitottak a főbb tőzsdék, és jelentősen csökkent a kőolaj, illetve az ipari nyersanyagok ára.

A LEGFONTOSABB HÍREK A BREXITRŐL

A londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 index 9,05 százalékos, a frankfurti DAX-index 9,97 százalékos, a párizsi CAC-40 index pedig 10,59 százalékos mínuszban indította a kereskedést. Az euróövezeti vállalatok gyűjtőindexei közül az EuroStoxx50 11,47 százalékkal esett nyitásban. A BUX 6 százalékkal gyengült röviddel a nyitást követően. A milánói tőzsdén a két legnagyobb olasz bank, az UniCredit és az Intesa SanPaolo részvényeivel való kereskedést fel kellett függeszteni, mert több mint 20 százalékkal zuhant árfolyamuk. Az athéni tőzsde fő mutatója, az Athex 14,97 százalékos veszteségben indította a kereskedést, ez eddigi napi mélypontja is egyben. A legerősebb visszaesést a pénzügyi szektor szenvedte el, így az Eurobank Ergasias 20 százalékos, a Piraeus Bank 29,60 százalékos mínuszban áll.

Másfél órával később kissé megnyugodtak a befektetők, a tőzsdeindexek ledolgozták veszteségeik kisebb részét, a BUX is "már csak" 2,62 százalékos mínuszban állt 10 órakor.

A bankközi piacon is nagy mozgás volt, a brit font több mint 10 százalékkal 31 éves mélypontra esett a dollárhoz képest, eközben a svájci frank tavaly augusztus óta a legmagasabb szintre erősödött az euróval szemben.

Az euró jegyzése a kora hajnali 312,97 forintról 6 órára 318,16 forintra, fél nyolcra 321,41 forintra emelkedett, majd 10 óra után 318,20 forinton állt. A globális pénzügyi kilengések kedvezőtlen hatásainak az ellensúlyozására a svájci és a szerb jegybank intervenciót hajtott végre.

A Brexit megmozgatta több ország CDS-árazását. Magyarország 5 éves hitelkockázati biztosítása 2015 januárja óta legmagasabb szintre, 36 bázisponttal, 191 bázispontra nőtt, a lengyeleké ugyanennyivel 124 bázispontra emelkedett. A dél-afrikai CDS 28 bázisponttal 308-ra, a török pedig 33 bázisponttal, 272 bázispontra ugrott.

Nézze meg a világ első 3D nyomtatóval készült épületét!

Trippon Mariann, a CIB vezető elemzője az MTI-nek eljuttatott kommentárjában hangsúlyozta, az első pánikot követően stabilizálódó piacokra számít, a Brexit hatását azonban egyértelműen negatívnak tartja és úgy véli, a növekedési kockázatok az EU-ban és Magyarországon is nőttek; tartós forintgyengülés nem várható, de az euróval szemben a 310-320-as szintre ragadhat be a forint. Kifejtette: néhány napon belül stabilizálódó piacokra számít, mivel a népszavazás végeredménye nem jár azonnali következményekkel. A referendum előtti szintek elérését azonban nem tartja reálisnak.

A Commerzbank elemzői közölték: a legfontosabb hír, hogy a nemzetközi devizapiacon nem volt összeomlás, bár volt jó pár nagyobb ugrás az árfolyamokban, voltak komoly mozgások, de a piacok összességében működőképesek maradtak. A német székhelyű bank elemzői szerint a devizapiacok sokkal jobban teljesítettek, mint 2015 januárjában, amikor a svájci jegybank eltörölte a frank árfolyamküszöbét. A piacok most érzékenyebbek a rossz hírekre, mint szoktak lenni, továbbra is vannak kockázatok, de alapvetően már be is árazták a változásokat - közölték.

Az Európai Központi Bank (EKB) bejelentette, szükség esetén kész euróban és más devizákban biztosítani a megfelelő likviditást a piacokon - közölte pénteken a bank. "A brit referendumot követően az EKB szoros figyelemmel követi a pénzpiaci fejleményeket és állandó kapcsolatban van más központi bankokkal" - áll az EKB közleményében. A Bank of England kormányzója is jelezte, a brit jegybank mindent megtesz a brit pénzügyi rendszer stabilitásának fenntartásáért, és kész több százmilliárd font pótlólagos likviditással segíteni a bankrendszert, ha erre szükség lenne.

Az MNB azt közölte, hogy a jegybank felkészült Nagy-Britannia európai uniós tagságáról tartott népszavazás mindkét kimenetére, és megerősítették, az MNB-nek minden eszköze megvan a pénzügyi stabilitás folyamatos fenntartására.

A Magyar Bankszövetség pedig az Európai Bankföderáció nyilatkozatát tolmácsolta. Azt írták, a magyar és az európai bankszektor már korábban belefogott a vészhelyzeti intézkedési tervek kidolgozásába, a bankok mostantól a népszavazás eredményének hosszútávú hatásait vizsgálják, a rendezett átmenetre és arra törekszenek, hogy minimalizálják az európai uniós tagországokat, az Egyesült Királyságot és tágabb értelemben az európai gazdaságot érő hatásokat. A banki szolgáltatások a szokásos módon folynak tovább - írták.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!