3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár egy pénteki nyilatkozat szerint a kormányzatnak nincs árfolyamcélja, a szellem már kikerült a palackból. A piacok most már árazzák a jövőbeni monetáris politikából eredő kockázatokat is, derül ki a Commerzbank napi kommentárjából.

EUR/HUF (295,00 – 300,00): Ma is folytatódott a forint vesszőfutása, 298 környékén is járt az árfolyam, amire június óta nem volt példa. A gyengülés okaként egy, a gazdasági miniszter által jegyzett cikk jelölhető meg. A cikk szerint, az infláció letörésére alkalmazott magas kamat-erős árfolyam kombó nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, és a gyenge belső kereslet mellett, az exportot segítendő gyengébb árfolyamot látnának szívesebben. Bár pénteken már érkezett nyilatkozat a minisztériumból, miszerint a kormányzatnak nincs árfolyamcélja, de a szellem már kikerült a palackból. A piacok most már árazzák, nem csak a következő jegybank elnök személye körüli bizonytalanságot, de a jövőbeni monetáris politikából eredő kockázatokat is.

Az év eleji szintekhez képest közel 3 százalékkal gyengült a forint, viszonylag kedvező piaci hangulatban, ami az álmoskönyvek szerint  nem túl jó jel. Ha a hangulat elromlana, vagy a már a FED által pedzegetett likviditásszűkítés realizálódna, akkor nem sok minden állna útjába a 300 fölötti szinteknek. Változás az elmúlt hetek trendjeihez képet, hogy a gyengülés, most nem csak a forintot, de a többi magyar eszközt is érinti, a CDS a 260 alatti szintekről 280 közelébe emelkedett péntekre, és a hosszabb kötvény lejáratoknál is 11-17 pontos hozamnövekedés volt látható. A jelenlegi 298 körüli szintek után a 300-as, majd a 304-as szint lehet támasza a forintnak, a holnapi inflációs adat előtt.

EUR/USD (1,3280 – 1,3420): Tovább folytatódik az EKB ülése után kezdődött euró rally. Ma hajnalban már az 1,34-es szint fölött is járt az árfolyam, és hosszú idő után a frankkal szemben is sikerült áttörni az 1,22-es szintet. Az euró teljesítménye, a változatlan kamatszint mellett, a devizapiaci pozíciókkal is magyarázható: a nagyméretű, az euró esésére játszó pozíciókat nagyrész lezárták a csütörtöki sajtótájékoztató után, ennek része lehetett, egy nagyjából 2,5 milliárd eurós vételi ügylet is, ami tovább erősítette a közös devizát. A további menetelésben már inkább a dollár gyengülésének lehet szerepe, és az „EKB hatás” elmúltával az amerikai adósságplafon körüli „zaj” hajthatja tovább a devizapárt rövid távon. Néhány hónapos távlatban azonban a monetáris unió problémái, Európa USA-val szembeni növekedési hátránya azonban nem kedvez a jelenlegi trendnek, és inkább a dollár visszaerősödésének irányába mutat. A következő nagy falat a 2012-es év csúcsa, az 1,3490-es szint lehet, kérdés, hogy addig kitart-e a lendület.

CHF/HUF (241,60 – 246,00)
: A forint zuhanását, a régóta várt frankgyengülés sem tudta kompenzálni, újra 244 fölött az árfolyam. Minden az EURHUF alakulásától függ.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!