4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nagy válságok kialakulása a szemünk előtt zajlik, sokszor számos jel mutatja a veszélyt, ám az emberek többsége mégsem vesz észre ezekből semmit. A mostani hitelválság is számos tanulsággal szolgált, melyek a jövőben segíthetnek elkerülni a hasonló összeomlásokat.

A nagy válságok kialakulása a szemünk előtt zajlik, sokszor számos jel mutatja a veszélyt, ám az emberek többsége mégsem vesz észre ezekből semmit. A mostani hitelválság is számos tanulsággal szolgált, melyek a jövőben segíthetnek elkerülni a hasonló összeomlásokat.

Andrew G Haldane, a Bank of England egyik igazgatója a közelmúltban egy banki konferencián több érdekes tényt mutatott be, melyek jelzésértékűek voltak a mostani események kapcsán, és okulásra szolgálnak a jövőt illetően. Mint a bankár az előadásában elmondta, a krízis egyik forrása az információ hiány volt. Mindez annak ellenére történt így, hogy a pénzügyi szektort – mely a mostani válság felelőse – alapvetően a piaci információk mozgatják. A szakértő ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy számos olyan adat volt elérhető, amely – így utólag mindenképpen – kapaszkodót jelenthetett volna a helyes döntések meghozatalában.

A pénzügyi szektor nem aranytojást tojó tyúk

A piac olyan régi bölcsességről feledkezett meg a bankok esetében, amely utólag végzetes lett. A fák nem nőnek az égig, így a bankok eredménye is véges, ráadásul a reálgazdaságtól soha sem lehet független. A pénzügyi szektor bevételei ugyanis végeredményben a gazdaság más szereplőinek működéséhez kapcsolódnak. Az elmúlt húsz évben azonban az emberek fittyet hánytak erre a józan paraszti ésszel érthető szabályra. A bankok részvényeinek árfolyama ugyanis irreálisan felülteljesítette a piaci átlagot. Előbb-utóbb várható volt, hogy vagy a piaci értékítélet rendeződik, vagy a banki bevételek (és nyereségek) egy részéről derül ki, hogy "virtuális pénz" volt.

A méret a lényeg

Mint az élet sok területén, a pénzügyi szférában is érvényes a 80-20-as szabály. A válság kialakulásában a nagy bankok tehetők elsősorban felelőssé, a pénzintézetek 20 százalékánál halmozódott fel az úgynevezett toxikus eszközök 80 százaléka. Komoly problémát az jelent, hogy a gazdasági befolyásuk révén a problémás bankok kezét nem lehet elengedni, mert beláthatatlan következményekkel járna a tömeges csődjük. A tanulság ez esetben az állami szabályozás terén vonható le, amelyet mind több ország pénzügyi felügyelete hangoztat is.

A tömítés jó volt

Ahhoz képest, hogy milyen nagyságrendű összegekről van szó a mostani válság során a pénzügyi rendszer jól vizsgázott. A pénzügyi és elszámolási funkciók mindvégig folyamatosan, és jól működtek az elmúlt másfél évben, még a leginkább kritikus napokban is. A jegybankok a helyükön voltak, és a piac főbb szereplői folyamatosan több-kevésbé tiszta képet kaptak a napi problémákról.

Összevetve a korábbi évtizedekkel ez óriási fejlődés, és jelentős részben hozzájárult ahhoz, hogy a válság következményeit számba lehessen venni, és a problémákra orvosságot találjanak a politikai és gazdasági döntéshozók.

A robusztus és megbízható elszámolási infrastruktúra tehát ha a háttérbe húzódva is, de igen fontos szerepet játszott abban, hogy a pénzügyi rendszer még talpon van. Talán ez volt az a terület, mely a válságban jelesre vizsgázott, köszönhetően annak is, hogy az elmúlt években a folyamatos ellenőrzése és fejlesztése a hatóságok és a jegybankok részéről is a megfelelő figyelmet kapott.

Hol szivárgott a rendszer

Sajnos a válság gyorsan szétterjed a pénzügyi szektorban (majd onnan a reálszférára is), amely azt mutatta, hogy a rendszert mégsem sikerült megfelelően "szigetelni", és számos helyen komoly problémák várnak megoldásra. Andrew G Haldane szerint az egyik legfontosabb tanulság az elszámolási rendszer kontrollálása. Azok a szintetikus, származtatott termékek (például a sokat kárhoztatott CDS-ek) az esetek többségében a központi elszámolóházakon kívülre kerültek, a pénzintézetek többnyire az OTC piacon kereskedtek ezekkel, vagy direktben értékesítették az ügyfeleik felé.


Pedig az elszámolóházakat éppen azért hozták annak idején létre, hogy a partnerkockázatokat kezelni tudják, a pénzügyi termékek kereskedelme során erre minél kisebb figyelmet kelljen fordítani. A mostani válság ismét rámutatott, hogy az ilyesféle kockázatok igen nagy súllyal esnek latban egy-egy üzlet nyereséges vagy veszteséges zárásánál. (Hiába ugyanis az elvi nyereség, ha a partner nem fizet.)

Ráadásul a problémák okán kialakult bizalmi válság más, egyébként megfelelő keretekkel rendelkező piacokra is negatívan hatottak, amit jelzett, hogy bár sok banknak nem volt likviditási problémája, eszközeit mégsem helyezte ki a bakközi piacokon, mert senki sem tudhatta, hogy melyik dominó dől be legközelebb.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!